Jak zamontować drzwi zewnętrzne?

Kategoria: Blog, Dodane przez: Przemyslaw Mucha, 26 stycznia, 2024

Pierwsze montaże drzwi zewnętrznych mogą okazać się wyzwaniem. A przecież drzwi zewnętrzne są wizytówką Twojego domu, zapewniając jego estetyczny wygląd oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Muszą więc zostać prawidłowo osadzone. Zatem, aby wykonać swoją pracę należycie, niezbędnym elementem są nie tylko narzędzia, ale i wiedza na temat drzwi wejściowych. Nie mniej ważne jest też doświadczenie, dlatego jeśli jeszcze wystarczająco go nie posiadasz – skorzystaj z naszej wiedzy zawartej w poniższym artykule, by odpowiednio dobrane drzwi zewnętrzne zamontować do domu lub mieszkania na długi czas.

Na co należy zwrócić uwagę przed montażem drzwi zewnętrznych?

Rynek oferuje obecnie dla klientów drzwi dostępne w wielu wariantach. Niejeden producent ma w ofercie m.in. drewniane drzwi, stalowe drzwi zewnętrzne, wyposażone w panele ze stali nierdzewnej, z przeszkleniami, spełniające wymogi programu “czyste powietrze”, dające wysoki poziom bezpieczeństwa, z możliwością osadzenia wewnątrz budynku, ale też do domu jednorodzinnego, czy mieszkania.

Odpowiednio dobrane i zamontowane drzwi zewnętrzne odznaczają się funkcjonalnością, gwarantują bezpieczeństwo Twojej rodziny, akustyczny i cieplny komfort, mniejsze straty ciepła, a co za tym idzie niższe koszty ogrzewania. Co więcej, powodują, że otwieranie i zamykanie drzwi odbywa się lekko oraz bezgłośnie a zewnętrzne warunki atmosferyczne nie są im straszne.

Co zatem zrobić, aby tak było? Z pewnością drzwi wejściowe należy odpowiednio przygotować do montażu i wziąć pod uwagę poniższe aspekty:

1) Otwór montażowy: powinien być prosty, spójny i zagruntowany.

2) Przekładka termiczna pod progiem drzwi wejściowych: zastosowanie jej jest wskazane, gdyż taka praktyka pomaga uniknąć mostka termicznego i uniknąć strat w ogrzewaniu. Przekładka termiczna może być systemowa lub wykonana z innego, uniwersalnego, odpowiednio twardego materiału izolacyjnego (przykładem jest styrodur).

3) Sprawdzenie towaru: przed montażem drzwi montażysta zobligowany jest do sprawdzenia towaru pod względem zamówienia (model, kolor, kierunek itp.) oraz jakości (czy spełnia jego wymagania).

4) Zabezpieczenie miejsca montażu: jest to istotne, zwłaszcza przy wymianie drzwi w zamieszkałym już obiekcie.

5) Jeśli drzwi zewnętrzne posiadają ościeżnicę pustą w środku…: warto dzień wcześniej zapianować ją na równo z krawędziami. Ułatwi to znacznie późniejszy montaż, a także zabezpieczy przed powstawaniem pęcherzy powietrza (tak się dzieje, gdy wtryskujemy pianę za jednym momentem).

6) Jeśli drzwi wejściowe są nieuzbrojone w okucia…: warto to również zrobić dzień wcześniej w warunkach warsztatowych. Uchroni nas to przed ewentualnymi uszkodzeniami drzwi na budowie, gdzie jak wiemy – warunki bywają trudne.

 

Na co zwracać uwagę podczas montażu drzwi wejściowych? Jakich zasad przestrzegać?

Zanim zaczniemy montaż, należy wiedzieć, jakie parametry techniczne mają Twoje drzwi zewnętrzne, a także czy są wyposażone w przeszklenia. Przeszklone drzwi będą miały określony współczynnik przenikania ciepła, co pozwoli określić, czy spełnią wymagania programu czyste powietrze.

Montażu dokonujemy zgodnie ze sztuką budowlaną, i oczywiście, po zapoznaniu się z kartą gwarancyjną. Najpierw uzbrajamy drzwi zewnętrzne we wszystkie akcesoria, następnie zajmujemy się ościeżnicą, którą ustawiamy w otworze i klinujemy ją. Od strony zawiasowej ustawiamy piony, dyblujemy i ustawiamy poziom górnej belki. Tą samą czynność z kolei powtarzamy od strony zamkowej.

W kolejnym kroku wieszamy skrzydło i regulujemy wszędzie tam, gdzie wymagane są piony i poziomy. Jedynie od strony zamkowej w miarę konieczności pion możemy dostosować do skrzydła.

Po ustawieniu i sprawdzeniu działania zamków przechodzimy do pianowania*. Następnie czekamy do wyschnięcia piany lub betonu, jeśli do montażu jest zalecany właśnie taki materiał. Po wyschnięciu materiału izolacyjnego zbieramy jego nadmiar i zabezpieczamy przed czynnikami zewnętrznymi (obrabiamy go w sposób niedostępny dla czynników zewnętrznych). Trzeba pamiętać, że piana jest materiałem izolacyjnym i nie zastępuje dybli czy kołków montażowych. Piana zwyczajnie izoluje i nie przenosi obciążeń, dając przy tym dobrą izolacyjność cieplną.

I na koniec ważna uwaga – przy ciepłym montażu postępujemy podobnie. Jedyną zmienną jest tylko przyklejenie taśm izolacyjnych od zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.

Trzeba też pamiętać, by stosować sprawdzone i dobrej jakości produkty. Ich wybór z pewnością usprawni i przyspieszy montaż, bez względu na to czy będziesz dysponować mniejszym budżetem, czy też większym.

 

*pamiętaj o tym, by przed przystąpieniem do pianowania zwilżyć element ościeżnicy i ściany poprzez zroszenie go wodą za pomocą rozpylacza.

 

 

Montaż drzwi zewnętrznych – instrukcja krok po kroku

Skoro już wiesz, na jakie kwestie zwrócić uwagę przed montażem i jakich reguł przestrzegać w trakcie montażu – czas na podsumowanie. Prześledź uważnie nasz instruktaż i korzystaj z niego tak często, aż wszystkie kroki zapadną Ci w pamięć:

1) Złóż ościeżnicę i umieść ją w odpowiednio przygotowanym otworze.

Pamiętaj jednak, że otwór, w którym mają zostać zamontowane drzwi zewnętrzne, może mieć różne właściwości w zależności od rodzaju ściany. Oznacza to, że ościeżnica powinna być osadzona inaczej w ścianie jednowarstwowej, dwuwarstwowej i trójwarstwowej. Jest to związane z odmiennymi rozkładami temperatur w różnych typach ścian. Na otwór, w który ma być osadzony ten element, ma wpływ grubość drzwi zewnętrznych i sama konstrukcja drzwi.

W teorii przyjmuje się, że oś symetrii przekroju ramy powinna znajdować się tam, gdzie przy temperaturze -15°C w ścianie panuje temperatura neutralna 0°C. W praktyce oznacza to, że:

  • w ścianach jednowarstwowych – ościeżnicę lokujemy mniej więcej pośrodku muru,
  • w ścianach dwuwarstwowych – ościeżnicę osadzamy blisko zewnętrznej krawędzi ściany (drzwi wejściowe montuje się, licując je ze ścianą zewnętrzną),
  • w ścianach trójwarstwowych – ościeżnica powinna znajdować się na wysokości warstwy izolacyjnej (warstwy ocieplenia).

Ościeżnicę należy unieruchomić w miejscu montażu. Dzięki zastosowaniu plastikowych klinów lub z drewna masz pewność, że żaden element drzwi zewnętrznych nie przesunie się podczas osadzania.

2) Sprawdź pion i poziom ościeżnicy.

Gdy okażą się prawidłowe, możesz wywiercić otwory w ścianie, przez istniejące otwory w ościeżnicy.

3) Włóż kołki w otwory i wkręć śruby.

Pamiętaj, by stosować różnego rodzaju kołki czy dyble w zależności od rodzaju materiału, w którym je montujesz. Wbij kołki w każdy otwór systemowy znajdujący się w ościeżnicy.

4) Pomiędzy pionami umieść rozpory montażowe lub jeśli ich brak, dotnij elementy z kantówki drewnianej na odpowiednią długość.

5) Zabezpiecz ościeżnicę taśmą malarską, a przestrzenie pomiędzy nią a murem wypełnij rozprężną pianką montażową.

Szczeliny wypełnij w 3/4, ponieważ z czasem piana zwiększy swoją objętość.

6) Po wyschnięciu przytnij nożem nadmiar pianki i zdejmij taśmę malarską.

7) W kolejnym kroku zamontuj zawiasy do ościeżnicy, przymocuj szyldy i klamki do skrzydła oraz zawieś drzwi wejściowe na zawiasach.

Przetrzyj drzwi miękką ściereczką, usuwając ewentualne montażowe zabrudzenia. Nie omijaj miejsca z przeszkleniem. Usuń z niego folię zabezpieczającą i przetrzyj szmatką z mikrofibry, by na szybie nie zostały smugi.

8) Na samym końcu posprzątaj miejsce pracy i posegreguj odpady.

 

 

Drzwi zewnętrzne stalowe – montaż

Czy przy montażu stalowych drzwi zewnętrznych należy zwrócić uwagę na coś szczególnego? Nasza instrukcja sprawdzi się w przypadku montażu drzwi wejściowych różnego rodzaju (stalowe drzwi zewnętrzne, drewniane drzwi do domu, aluminiowe drzwi wejściowe, antywłamaniowe drzwi zewnętrzne, a także grube drzwi czy o lżejszej konstrukcji). Dzięki tym kilku krokom Twoje drzwi wejściowe do domu będą nie tylko dopasowane i wytrzymałe, ale także estetyczne, a przy tym dające bezpieczeństwo.

drzwi zewnętrzne stalowe

Drzwi stalowe zewnętrzne marki Blas.

Montaż drzwi zewnętrznych przy wsparciu DOORsystem

Nie należy zapominać o jeszcze jednej istotnej kwestii, by zewnętrzne drzwi wejściowe były dopasowane, dobrze zamontowane, a co za tym idzie funkcjonalne. Warto wiedzieć, że w dopięciu osadzenia drzwi zewnętrznych w budynku może pomóc autoryzowany punkt sprzedaży. Często oferuje dla klientów nie tylko podstawowe usługi, jak zakup, ale także dodatkowe, jak fachowy montaż skrzydła wraz z ościeżnicami, czy dokładny serwis. To oznacza, że kupujący nie musi martwić się m.in. o znalezienie odpowiednich specjalistów do zamontowania drzwi do domu.

Autoryzowany punkt sprzedaży współpracujący z DOORsystem zajmuje się tymi wszystkimi aspektami, zapewniając kompleksową obsługę zarówno partnerowi biznesowemu, jak i jego klientowi – od momentu zakupu po finalny montaż. Aby dowiedzieć się więcej o współpracy i ofercie (różnorodne modele drzwi), skontaktuj się z jednym z naszych doradców. Umawiając spotkanie, dowiesz się o zakresie naszego wsparcia oraz pomocy w zamontowaniu drzwi wejściowych według własnych preferencji klientów.

O autorze

Udostępnij wpis: