Jak montować ościeżnice regulowane?

Kategoria: Blog, Dodane przez: Marcin Milczarski, 13 grudnia, 2023

Jak montować ościeżnice regulowane?

Ościeżnica to integralny element każdych drzwi. Zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Od tego niepozornego elementu zależy czy skrzydło będzie się prezentowało estetycznie i prawidłowo. Dlatego tak ważne jest, aby montaż ościeżnicy regulowanej został przeprowadzony bezbłędnie.

 

Do czego służy ościeżnica regulowana?

Ościeżnica to rodzaj ramy, na której osadzone jest skrzydło drzwiowe. Jej zadaniem jest przeniesienie ciężaru skrzydła za pomocą zawiasów na pion zawiasowy oraz umożliwienie zamykania skrzydła za pomocą zaczepu znajdującego się w pionie zamkowym.
Ościeżnica jest również elementem wykańczającym otwór drzwiowy. A najprościej mówiąc – to dzięki ościeżnicy skrzydło otwiera się i zamyka. Oto cała jej tajemnica. 😊

 

ośćieżnica regulowana do otworu drzwiowegoMontaż ościeżnicy regulowanej

Montaż ościeżnicy regulowanej

ościeżnica regulowana do skrzydeł przylgowych ERKADO

 

Jak dobrać ościeżnicę?

Ościeżnica powinna być dopasowana do rodzaju drzwi, (oczywiście od tego samego producenta) i najlepiej wykonana z tego samego materiału, co drzwi. Takie połączenie zapewni ładny efekt wizualny.
Jednak w ostatnim czasie coraz modniejsze jest indywidualne podejście do kwestii doboru ościeżnicy. Niejednokrotnie wybieramy czarną ościeżnicę regulowaną z szeroką opaską łączoną pod kątem 90 stopni do białego skrzydła drzwiowego lub drewnopodobnego i odwrotnie. Zdarza się też, że do metalowej ościeżnicy regulowanej czy stałej pomalowanej w dowolnym kolorze RAL dokładamy skrzydło drzwiowe w całkiem innym kolorze. Zabawa motywem i kolorem jest dziś po prostu w modzie.

 

ościeżnice do drzwi zewnętrznych Montaż ościeżnicy regulowanej

Montaż ościeżnicy regulowanej

drzwi zewnętrzne drewaniane P156 od ERKADO

 

Jakie są rodzaje ościeżnic?

Obecna oferta producentów daje nam do wyboru kilka rodzajów ościeżnic:

1) ościeżnica stała – wykonana z jednego kawałku MDF lub drewna (dwa piony i jedna, górna belka), oklejana pod kolor skrzydła lub malowana, prosta lub zaokrąglona. Na ten moment ościeżnica stała to najtańsze rozwiązanie na rynku. Stosowana głównie tam, gdzie liczy się cena, a efekt wizualny jest na drugim miejscu.

2) ościeżnica regulowana – zrobiona z kilku elementów, w taki sposób, by po montażu zabudowała cały otwór montażowy za pomocą szpalety i kątowników maskujących. Okleinowana na dowolny kolor z palety producenta. Ościeżnica regulowana to obecnie najczęściej wybierane rozwiązanie, zapewniające bardzo ładny efekt wizualny w przystępnej cenie.

3) ościeżnica typu tunel – to rodzaj ościeżnicy regulowanej, nieposiadającej żadnych okuć. Składa się z dwóch belek pionowych i belki górnej. Ościeżnica typu tunel jest stosowana do wykończenia otworów drzwiowych. Przydaje się wszędzie tam, gdzie nie chcemy montować skrzydła drzwiowego, a chcemy uzyskać identyczny efekt wizualny wszystkich otworów drzwiowych.

4) ościeżnica rewersyjna – to rodzaj ościeżnicy regulowanej, który pozwala otwierać nam skrzydło drzwiowe w stronę zabudowy muru. Czyli odwrotnie niż przy ościeżnicy tradycyjnej. Pozwala nam to uzyskać jednolitą płaszczyznę skrzydeł drzwiowych, niezależnie od tego czy skrzydło otwiera się na zewnątrz, czy też do wewnątrz pomieszczenia.

5) ościeżnica nakładkowa – ościeżnica nakładkowa to ponownie pochodna od ościeżnicy regulowanej. Stosuje się ją głównie tam, gdzie nie ma możliwości usunięcia starych ościeżnic lub ich demontaż spowodowałby bardzo duże zniszczenia. Ościeżnicę nakładkową montuje się na stare ościeżnice metalowe.

6) ościeżnica ukryta – to szczególny rodzaj ościeżnicy wykonanej głównie z aluminium, montowanej głównie przed tynkami. Po jej zamontowaniu i obrobieniu tynkiem mamy efekt, jakby skrzydło drzwiowe wisiało w „powietrzu”. Najprościej mówiąc – w końcowym efekcie ościeżnica jest praktycznie niewidoczna.

 

Montaż ościeżnicy regulowanej – jak przebiega?

Każdy montaż ościeżnicy regulowanej  najlepiej podzielić na dwa etapy. Na to, co dzieje się przed i na to, co dzieje się już w trakcie samego montażu.
Zapoznaj się, jak przebiega każdy z etapów i sprawnie poradź sobie z tym zadaniem:

PRZED MONTAŻEM

1) Przygotuj następujące narzędzia: wkrętak (lub wkrętarka), poziomicę, rozpórki, klocki dystansowe, kliny oraz niskoprężną piankę montażową.

2) Otwórz opakowanie, nie niszcząc styropianu, kartonu oraz etykiet.

3) Sprawdź zgodność z zamówieniem oraz kompletność zestawu.

 

WSKAZÓWKA 1
Prace prowadź zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.

WSKAZÓWKA 2
Montaż rozpocznij po zakończeniu innych prac remontowo-budowlanych (malowanie, tapetowanie, układanie płytek i paneli). Przeprowadzaj go w pomieszczeniach o wilgotności nieprzekraczającej 50-60%.

 

MONTAŻ

Gdy już przejdziesz pierwsze trzy kroki czas przejść do montażu. Ale i tu w pierwszej kolejności nie porywaj się ze wkrętakiem na ościeżnicę 😊

1) Przede wszystkim wyłóż wszystkie elementy z opakowania i ułóż je na czystej powierzchni, która nie spowoduje zarysowania okleiny. Do momentu zakończenia montażu nie niszcz też opakowania oraz etykiet producenta.
2) W kolejnym kroku wysuń kątowniki regulowane z bazy i belki.
3) Od wewnętrznej strony pionu zawiasowego zamocuj blachę kontrolującą dołączoną do zestawu (dotyczy tylko skrzydeł bezprzylgowych).
4) Pion zaczepowy i zawiasowy połóż poziomo równolegle do siebie w odległości odpowiadającej szerokości belki górnej.
5) Belkę górną umieść w sposób umożliwiający idealne przyleganie narożników.
6) Połącz narożniki przy użyciu metalowych łączników.
7) Skręć konstrukcję przy użyciu łączników i wkrętów dołączonych do zestawu.
8) Zamocuj puszki zawiasowe (dotyczy tylko skrzydeł przylgowych).
9) Sprawdź miejsce łączenia kątowników od strony okleiny.
10) Zamocuj ościeżnicę w otworze ściany, zakładając klocki dystansowe oraz rozpórki regulowane na wysokości zawiasów dolnych i górnych oraz zamka i progu, utrzymując liniowość konstrukcji.

 

WSKAZÓWKA 1
W celu ustabilizowania konstrukcji (zwłaszcza drzwi bezprzylgowych) użyj wkrętów metalowych o wymiarach zależnych od szczelin, jednak nie mniejszych niż 80 mm x ø6 mm.

WSKAZÓWKA 2
Ze względów estetycznych otwory wykonaj pod uszczelką.

11) Załóż skrzydło drzwiowe, sprawdzając:
– przyleganie do ościeżnicy,
– wielkość szczeliny między dolną krawędzią skrzydła a podłogą (w razie konieczności skróć piony ościeżnicy)
– płynność zamykania i otwierania,
– działanie zamka (przekręcanie klucza)
12) Ustabilizuj ościeżnicę w murze (zwłaszcza ościeżnicę bezprzylgową) stosując wkręty metalowe o wymiarach nie mniejszych niż 80 mm x Ø6. Ze względów estetycznych otwory i mocowanie wykonaj pod uszczelką
13) Sprawdź poziom i piony oraz wymiary w świetle ościeżnicy, które na każdej wysokości muszą być identyczne.
14) Załóż skrzydło drzwiowe z zamocowanym zawiasem (w ościeżnicy bezprzylgowej – przykręć zawias do ościeżnicy zgodnie z oznakowaniem na zawiasie).
15) Sprawdź przyleganie skrzydła do ościeżnicy i wyreguluj je w razie potrzeby.
16) Wstrzyknij piankę montażową między mur i ościeżnicę na wysokości rozpórek.

WSKAZÓWKA 3
Piankę pozostaw na okres zalecany przez producenta, jednak nie krótszy niż 24 godziny.

17) Kątowniki regulowane połącz za pomocą metalowych łączników.
18) Wsuń kątowniki regulowane. Ewentualnie wklej za pomocą silikonu.
19) W celu ochrony przed zawilgoceniem lub zamoczeniem zabezpiecz silikonem przestrzeń między podłogą a ościeżnicą (z wyjątkiem wykładzin dywanowych).

UWAGA!
Dopuszczalne jest użycie wyłącznie preparatów dostosowanych do stolarki drzwiowej, o neutralnym systemie utwardzania (baza oksymowa) i niskiej zawartości rozpuszczalnika. Kategorycznie zabrania się stosowania uszczelniaczy sanitarnych i innych preparatów zawierających min. kwas octowy.

 

WSKAZÓWKA 4
W drzwiach bezprzylgowych regulację kierunków: góra-dół, lewy-prawy (regulacja szerokości) oraz przód-tył (regulacja docisku uszczelki) umożliwiają śruby zamocowane w zawiasach.
Zmiana kierunku jest widoczna dopiero po dokonaniu regulacji na wszystkich zawiasach.

 

Na sam koniec musimy Ci powiedzieć, że choć cała filozofia montażu wydaje się prosta, to w przypadku montażu ościeżnicy bezprzylgowej – już tak prosto nie wygląda. Jeśli dysponujesz ościeżnicą bezprzylgową – jej montaż najlepiej zleć fachowcowi, by później cieszyć się pełnym pięknem wstawionych drzwi.

Udostępnij wpis: