Jak wyregulować drzwi zewnętrzne stalowe?

Kategoria: Blog, Dodane przez: Przemyslaw Mucha, 17 maja, 2024

Odpowiednio wyregulowane drzwi zewnętrzne ograniczają straty ciepła, a także gwarantują bezproblemowe funkcjonowanie. Jednak nawet dobrze zamontowane, z biegiem czasu mogą ulec rozregulowaniu. Objawem tego może być utrata szczelności, utrudnione zamykanie czy otwieranie oraz kiedy drzwi ocierają się o podłoże. Kiedy wiadomo, że należy przystąpić do regulacji drzwi zewnętrznych i jak się do niej przygotować? Fachowo odpowiadamy w poniższym artykule.

Regulacja drzwi zewnętrznych – dlaczego warto regulować drzwi zewnętrzne?

Zacznijmy od tego dlaczego w ogóle warto regulować drzwi zewnętrzne.

Przede wszystkim – ma nam to poprawić komfort w ich użytkowaniu, a także nadać im odpowiednią szczelność oraz akustykę. Odpowiednio wyregulowane drzwi zewnętrzne zapobiegają również ich zniszczeniu (np. otarcia na futrynie), a także poprawiają nasze samopoczucie (czujemy się bezpieczni). W końcu poczucie, że coś działa poprawnie, utwierdza nas w przekonaniu, że dobrze wydaliśmy nasze ciężko zarobione pieniądze. Jesteśmy pewni, że to była dobra inwestycja i, że ten produkt posłuży nam przez lata.

 

Wyposażenie standardowe drzwi zewnętrznych Turen.

Wyposażenie standardowe drzwi zewnętrznych Turen.

 

 

Kiedy wiadomo, że drzwi zewnętrzne wymagają regulacji?

Drzwi wejściowe wymagają regulacji za każdym razem, gdy zauważamy następujące symptomy:

  • W momencie zamykania drzwi występują opory w ich zamykaniu (a więc skrzydło ociera się o ościeżnicę),
  • Są widoczne prześwity światła,
  • Na drzwiach, od wewnętrznej strony, pojawia się szron lub wilgoć,
  • Pojawiają się trudności w przekręcaniu zamków za pomocą klucza.

Należy pamiętać jednak, że systematyczna konserwacja uchroni nasze drzwi jak najdłużej przed powyższymi problemami. Natomiast coroczne sprawdzanie szczelności oraz głośności pracy drzwi – pozwoli w porę naprawić to, co szwankuje.

Jak wyregulować drzwi zewnętrzne – co jest potrzebne? Jak się do niej przygotować?

Gdy okaże się, że należy wyregulować drzwi zewnętrzne, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Jest ono jednak uzależnione od potrzeb, a więc rodzaju zawiasu, blach zaczepowych języka zamka czy samych zamków. Niemniej jednak stosunkowo łatwo wykonać taką regulację drzwi zewnętrznych samodzielnie.

Istnieje kilka rzeczy, o których warto pamiętać niezależnie od posiadanych drzwi. W czasie prac przydadzą się chęci i pozytywne nastawienie, a także klin drewniany, śrubokręt, klucz imbusowy, młotek, długa poziomica i dobra muzyka w tle. 😊

 

Nasza marka Blas jest polski producentem drzwi zewnętrznych stalowych.

Nasza marka Blas jest polski producentem drzwi zewnętrznych stalowych.

Jak wyregulować drzwi wejściowe – instrukcja krok po kroku

Jak wcześniej wspomnieliśmy – regulacja drzwi zależy głównie od rodzaju drzwi, a raczej od rodzaju zawiasów, jakie posiadają.

Regulacja drzwi wejściowych z zawiasami czopowymi

Drzwi z zawiasami czopowymi regulowanymi w trzech płaszczyznach są najłatwiejsze do regulacji, gdyż nie wymagają zdjęcia skrzydła z ościeżnicy. W tym przypadku do regulacji położenia skrzydła będzie nam potrzebny klucz imbusowy poprzez wkręcenie lub wykręcenie odpowiedniej śruby w zawiasie ościeżnicowym (docisk skrzydła do ościeżnicy) lub skrzydłowym (ustawienie skrzydła w pionie i poziomie, a także uniesienie czy opuszczenie skrzydła).

  • Zawias górny – odpowiada za przesunięcie skrzydła w kierunku lewo-prawo względem strony zawiasowej,
  • Zawias dolny – odpowiada za zmniejszenie lub zwiększenie docisku skrzydła do ościeżnicy. Dzięki regulacji zawiasów dolnych możesz podnieść lub obniżyć górną krawędź skrzydła.

Prawidłowa regulacja drzwi zewnętrznych z zawiasami trójdzielnymi

Z kolei drzwi z zawiasami trójdzielnymi regulowanymi w trzech płaszczyznach wymagają zdjęcia skrzydła z ościeżnicy. W tym przypadku podkładamy klin pod skrzydło w celu jego ustabilizowania, a także, aby nie osunęło nam się na podłoże po wyjęciu trzpieni zabezpieczających. Następnie za pomocą śrubokręta odkręcamy śruby kontrujące trzpień, wybijamy trzpień z zawiasów i wkręcenie lub wykręcamy zawiasy w ościeżnicy w celu uzyskania lepszej szczelności. To samo robimy w skrzydle, by ustawić jego pion i poziom. Następnie wieszamy skrzydło, wkładamy trzpienie, sprawdzamy poprawność działania, a w razie potrzeby powtarzamy czynność. Natomiast gdy drzwi są już wyregulowane – wkręcamy śruby kontrujące.

Należy jednak pamiętać, że regulacja zawiasów to nie wszystko, pamiętaj też o docisku skrzydła do ościeżnicy. Dlaczego? Ponieważ praktycznie wszystkie drzwi są wyposażone w regulację docisku skrzydła w blasze zaczepowej ościeżnicy. Regulacja ta polega na przesunięciu zaczepu po uprzednim poluzowaniu śrub zabezpieczających w jedną czy drugą stronę w zależności czy chcemy uzyskać lepszy docisk, czy też chcemy go poluzować.

Należy też pamiętać, aby przy regulacji zawiasów wszystkie były w jednej linii. Do tego właśnie przyda nam się wspomniana już długa poziomica, która sprawi, że zawiasy będą w jednej linii (co z kolei wyeliminuje naprężenia i ogólnie – ułatwi pracę).

Nasze porady w zakresie regulacji drzwi wejściowych

WSKAZÓWKA 1
W skrajnych przypadkach, gdzie regulacja okazuje się nie do końca skuteczna, a bolce od zamków dalej wadzą nam o ościeżnicę, dopuszcza się rozpiłowanie otworów w pionie zaczepowym za pomocą pilników. Lepiej w tę stronę niż denerwować się za każdym razem. 😉

WSKAZÓWKA 2

Przy okazji takiej regulacji warto też wykonać prace serwisowe, takie jak konserwacja, wymiana uszczelek, smarowanie klamek czy wkładek. Momentami może się to okazać nawet konieczne. Ale o tym opowiemy już w kolejnych artykułach.

PODSUMOWANIE

Regulacja drzwi zewnętrznych to po prostu regulacja zawiasów drzwi. Regulacja taka nie jest procesem skomplikowanym, dlatego możliwa jest do wykonania samodzielnie. Wystarczy kilka domowych narzędzi, trochę cierpliwości i wiedzy. Nie zwlekaj jeśli drzwi trudno się zamykają, zauważasz dzienne straty ciepła (zimny powiew powietrza przy ościeżnicy lub progu) lub ostatnio pojawiły się nieestetyczne otarcia, które nieco wypaczyły drzwi zewnętrzne.

Prawidłowo wyregulowane drzwi zewnętrzne pozostaną na dłużej sprawne oraz zapewnią Ci komfort w ich korzystaniu.

O autorze

Udostępnij wpis: