Skracanie drzwi zewnętrznych. Wszystko, co musisz wiedzieć

Kategoria: Blog, Dodane przez: Marcin Milczarski, 4 lipca, 2022

Urządzanie i aranżacja mieszkania lub domu to ciągłe stawianie czoła wyzwaniom. Jednym z nich są zbyt długie drzwi zewnętrzne. Choć otwory drzwiowe powinny spełniać standardy, do których dostosowują się producenci, życie nie zawsze trzyma się wytycznych i norm prawa budowlanego. Co zrobić w sytuacji, kiedy kupione drzwi są zbyt długie? W określonych sytuacjach można zdecydować się na skracanie drzwi zewnętrznych. Trzeba jednak trzymać się pewnych reguł.


Czy można skracać drzwi?

Poradnik dotyczący przycinania drzwi powinien rozpocząć się od pytania: czy skracanie drzwi jest w ogóle możliwe? Generalizując, można powiedzieć, że skracanie drzwi zewnętrznych jest dopuszczalną praktyką. Natomiast by mieć pewność, że model drzwi, który nabyliśmy, można przyciąć (oczywiście korzystając z odpowiednich narzędzi), należy dokładnie przeczytać kartę gwarancyjną. To w niej producent zawiera informację o tym, czy wyprodukowane przez niego drzwi zewnętrzne stalowe można ciąć.

 

WSKAZÓWKA
Choć zdecydowana większość podstawowych drzwi zewnętrznych może być skracana samodzielnie, to w przypadku niektórych modeli ich przycięcie wiąże się z utratą gwarancji.

 

Jeżeli wybrany model drzwi można skrócić, w karcie gwarancyjnej znajduje się informacja o dopuszczanej maksymalnej wielkości skrótu. Jej przekroczenie może naruszyć konstrukcję drzwi. Równocześnie taka samowola pozbawia skrócone zanadto drzwi gwarancji.
Trzeba pamiętać, że są typy drzwi, których pod żadnym pozorem nie można przycinać, ponieważ taki zabieg niszczy ich właściwości. W grupie drzwi, w których wymiary ingerować nie można, są drzwi przeciwpożarowe, drzwi posiadające uszczelkę opadającą oraz drzwi drewniane zewnętrzne. W tym przypadku drzwi wykonywane są w fabryce na wymiar podany przez klienta – dlatego by mieć pewność, że miara została poprawnie zdjęta, poproś fachowców z DOORsystem.

Skracanie drzwi zewnętrznych stalowych. Dobór odpowiednich narzędzi

Jeśli producent drzwi, które posiadamy, zezwala na ich przycinanie, można zabrać się za skracanie drzwi zewnętrznych. Trzeba jednak pamiętać, by mieć do tego odpowiednie narzędzia:

  • wyrzynarka lub przecinarka tarczowa oraz szlifierka kątowa,
  • brzeszczot do cięcia stali nierdzewnej lub tracza do cięcia płyt warstwowych oraz tarcza do cięcia stali 1 mm,
  • pilnik płaski do metalu,
  • miarka stalowa zwijana,
  • marker lub cienkopis (może być również ołówek),
  • przedłużacz elektryczny umożliwiający skrócenie płata drzwi w miejscu oddalonym od gniazda elektrycznego (na przykład klatka schodowa),
  • taśma malarska do zabezpieczenia skrzydła, ale też do łatwego naniesienia linii cięcia,
  • klej do stali,
  • ściski budowlane,
  • dwie płaskie drewniane deseczki.

skracanie drzwi zewnętrznych

drzwi zewnętrzne metalowe Bastion TO – LENA 0

 

ZAPOZNAJ SIĘ Z PEŁNYM KATALOGIEM DRZWI ZEWNĘTRZNYCH METALOWYCH BLAS >>>>>

 

Skracanie drzwi zewnętrznych stalowych. Porady eksperta

Po skompletowaniu wszystkich narzędzi warto zapoznać się jeszcze z poradami naszego eksperta. Z pewnością uchronią przed niepotrzebnymi błędami i w pełni przygotują do skracania drzwi zewnętrznych stalowych:

Klienci często pytają, czy skracanie drzwi stalowych przy użyciu szlifierki kątowej jest możliwe – dzieli się swoim doświadczeniem Przemysław Mucha, ekspert DOORsystem. – Odpowiadam zawsze tak samo: można uciąć je szlifierką. Tylko czy naprawdę chcemy, żeby cięcie szlifierką zepsuło wygląd drzwi?
Jednym z najczęstszych błędów, jakie powoduje zastosowanie szlifierki kątowej, jest odejście od skracania drzwi metodą cięcia na zimno. Czemu „zimne cięcie” jest tak istotne? Odpowiedź jest prosta: skrzydło metalowe zawsze jest okleinowane, więc ewentualnie użyta szlifierka kątowa musiałaby mieć regulację obrotów. Dlaczego? Ponieważ w chwili, gdyż blacha się rozgrzeje, może odkleić się okleina – wyjaśnia ekspert.

Następny częsty błąd to skracanie drzwi zewnętrznych w zbyt wysokiej temperaturze. Jego efektem jest topliwość materiału, jakim wypełnione jest skrzydło (styropian lub pianka poliuretanowa). Finalnie, w miejscu, w którym wypełnienie zostało nadtopione, może dochodzić do przemarzania skrzydła drzwiowego.

Podsumowując, do poprawnego skrócenia metalowych drzwi, należy użyć zagłębiarki uzbrojonej w tarczę przeznaczoną do cięcia metalu. Idealnie z wykorzystaniem prowadnicy, która pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej precyzyjnego cięcia.

Przemysław Mucha, Dyrektor Zarządzający

 

Skracanie drzwi zewnętrznych stalowych. Instrukcja krok po kroku

Narzędzia gotowe? Porady eksperta przeczytane? W takim razie można już brać się za skracanie drzwi stalowych. Ważne, by po kolei wypełnić polecenia z instrukcji skracania drzwi zewnętrznych. Oto ona:

  1. Skracanie drzwi stalowych rozpocznijmy od ich stabilnego przytwierdzenia do stołu roboczego (za pomocą ścisków budowlanych). W ten sposób uchronimy drzwi przed ewentualnym uszkodzeniem
  2. Na skrzydło drzwiowe naklejamy taśmę malarską i zaznaczmy na niej miejsce cięcia. Jeśli do skracania drzwi zewnętrznych używamy piły tarczowej lub zagłębiarki, to w pierwszej kolejności ustawiamy listwę prowadzącą i powolnym ruchem (aby nie przegrzać materiału) skracamy płat drzwiowy (na jeden raz), uzyskując idealne cięcie. Należy pamiętać, że jeśli wykonywany skrót jest minimalny (do około 40mm), to w pierwszej kolejności demontujemy kątownik zamykający skrzydło od dołu tak, aby go nie uszkodzić. Jeżeli do skracania drzwi stalowych wykorzystujemy wyrzynarkę, to cięcia dokonujemy na dwa razy – raz tniemy jedną stronę skrzydła, raz drugą.
  3. Kolejną czynnością jest oczyszczenie profilu zamykającego i wsunięcie go od dołu skrzydła tak, jak to było w oryginale.
  4. Następnie nanosimy klej między profil zamykający a blachę poszyciową.
  5. Teraz przykładamy deseczki z obu stron i całość ściskamy za pomocą ścisków budowlanych. W ten sposób uzyskamy równomierny docisk. Tak ściśnięte skrzydło pozostawiamy do wyschnięcia na czas podany na opakowaniu kleju.
  6. W czasie, gdy skrzydło schnie, za pomocą szlifierki kątowej i tarczy 1mm skracamy ościeżnicę. Robimy to powoli i stopniowo, by nie przegrzać materiału.
  7. Po zdjęciu deseczek i ścisków oczyszczamy dół skrzydła z naddatku kleju a krawędzie blach gradujemy pilnikiem do metalu.
  8. Zawieszamy skrzydło na ościeżnicę i cieszymy się efektem końcowym.

WSKAZÓWKA
Przechodząc do cięcia, należy zwrócić uwagę na konstrukcję skrzydła w dolnej jego części. Dlaczego to tak ważne? W ten sposób upewnimy się, z jakich materiałów faktycznie wykonano skrzydło.
Jeśli drzwi zakończone są metalowym profilem, to sprawa jest prosta, ponieważ taki profil łatwo zdemontować. A demontaż profilu można wykonać zarówno przed jak i po cięciu.

Nieznaczne skracanie

Jeżeli drzwi skracamy nieznacznie (np. o 1 cm), to możliwe jest cięcie równocześnie blachy zewnętrznej, jak i wspomnianego profilu. W takim przypadku należy zdemontować go wcześniej, aby nie uległ uszkodzeniu. Przy okazji ułatwimy sobie też skracanie. Demontażu dokonujemy poprzez przecięcie kleju, (najlepiej przy użyciu nożyka budowlanego).

Znaczne skracanie

Jeśli drzwi skracamy o kilka centymetrów, to demontaż możemy wykonać już po obcięciu, co niekiedy jest łatwiejszą sprawą. Wówczas blachę wierzchnią po prostu odrywamy od profilu.

W obu przypadkach po demontażu profil należy dokładnie oczyścić z resztek kleju, ponieważ będzie on nam potrzebny do ponownego wklejenia.

 

Podsumowanie

Drzwi zewnętrzne w wielu przypadkach można skracać. Jednak należy pamiętać, że skracanie drzwi zewnętrznych należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta i stosując do tego odpowiednie narzędzia. Nie jest to bardzo trudne, ale jeśli tylko mamy chociaż cień wątpliwości, czy podołamy, lepiej poprośmy o pomoc fachowców. Eksperci z DOORsystem zrobią to dobrze i nie narażą nas na ewentualną utratę gwarancji na drzwi.

 

O autorze

Udostępnij wpis: