Drzwi wewnętrzne – które wybrać?

Kategoria: Blog, Dodane przez: Przemyslaw Mucha, 7 marca, 2022

Jeśli chociaż raz zdarzyło Ci się budować dom czy remontować mieszkanie – dobrze wiesz, jakim wyzwaniem jest dobór odpowiednich drzwi wewnętrznych. W końcu w grę wchodzą kwestie estetyczne i zgodność ze stylem, jaki chcemy uzyskać w danym wnętrzu. Na rynku istnieje kilka rodzajów drzwi – od pełnych, przez przeszklone, aż po przesuwne. Opowiemy Ci pokrótce o każdym z nich, nawiązując do konkretnych pomieszczeń.

Drzwi wewnętrzne do domu – czy jeden rodzaj pasuje do wszystkich pomieszczeń?

Zacznijmy od tego, że zarówno drzwi pokojowe pełne, jak i drzwi pokojowe przeszklone możemy zastosować wszędzie. Dlaczego? Ponieważ w grę wchodzą wyłącznie nasze odczucia estetyczne i chęć uzyskania konkretnego efektu.

Jednak istnieją pewne wnętrza, w których warto zadbać nie tylko o estetykę, ale i o kwestie techniczne. Są to przede wszystkim pomieszczenia gospodarcze, które wymagają zwiększonej szczelności czy dodatkowych zabezpieczeń.

 

1) Drzwi wewnętrzne z garażu do mieszkania – z uwagi na to, że w garażu mamy różne zapachy, a także niższe temperatury – tego typu drzwi warto wyposażyć w dodatkową płytę pełną, a także dodatkową uszczelkę czy próg opadający.
Dobrym przykładem takich drzwi będzie Altamura 1 z wyżej wymienionymi akcesoriami lub bardzo polecane drzwi wewnątrzlokalowe Herse od ERKADO.

Drzwi pokojowe ALTAMURA od ERKADO

 

2) Drzwi wewnętrzne do kotłowni – jeśli drzwi do kotłowi wychodzą bezpośrednio z mieszkania, warto zapatrzyć się w drzwi wewnętrzne wykazujące odporność ogniową. Takie rozwiązanie w pełni zapewni bezpieczeństwo domownikom, gdyż w zależności od rodzaju wstrzymuje działanie ognia przez określoną ilość minut (30 lub 60).

drzwi wewnętrzne przeciwpożarowe mahoniowe

Drzwi wewnętrzne przeciwpożarowe LEDA od ERKADO

Dobrym przykładem tego typu drzwi są drzwi wewnętrzne LEDA od ERKADO, które wyglądem czy kolorem mogą nawiązywać do pozostałych skrzydeł domu. Jak widać, jest to rozwiązanie i praktyczne i estetyczne, które pomoże zadbać wszystkim mieszkańcom o spokojny sen.

 

3) Drzwi wewnętrzne do spiżarni lub pralni – tego typu pomieszczenia to bardzo często kula u nogi. W ich wnętrzu bowiem co rusz panuje rozgardiasz, którego raczej nie chcielibyśmy pokazywać gościom.
Dlatego też idealnym rozwiązaniem dla tego typu pomieszczeń są drzwi ukryte – zwane w ERKADO systemem Covert. Możemy je zamówić w wersji drewnopodobnej lub z przeznaczeniem do malowania czy tapetowania, co pozwoli im doskonale stopić się ze ścianą.

drzwi wewnętrzne ukryte

drzwi wewnętrzne COVERT od ERKADO

 

Niestandardowe drzwi wewnętrzne – rozwiązania do małych i wielkich mieszkań

Jak już zdążyłeś zauważyć – jednym z niestandardowych rozwiązań są drzwi ukryte, które możesz malować lub tapetować. Jednak wyróżniamy jeszcze kilka innych rodzajów, które dodadzą oryginalności nie tylko konkretnemu pomieszczeniu, ale i całemu mieszkaniu.

1) Drzwi przesuwne – to świetne rozwiązanie do salonu lub garderoby, która bezpośrednio sąsiaduje z sypialnią. Drzwi przesuwne występują w wersji tradycyjnej, naściennej lub chowanej w ścianę. Istnieją też drzwi wewnętrzne przesuwne w nowoczesnym, loftowym stylu, gdzie skrzydło wisi na charakterystycznej, surowej, czarnej szynie.

drzwi wewnętrzne przesuwne

system przesuwny LOFT od ERKADO

 

2) Drzwi składane – to estetyczna alternatywa dla drzwi harmonijkowych. Idealnie nadają się do wszystkich pomieszczeń, gdzie nie ma zbyt dużo wolnej przestrzeni (np. składzik, spiżarnia, toaleta na poddaszu).

3) Drzwi rewersyjne – to drzwi z tak zwaną odwrotną przylgą. Dzięki nim możemy zlicować wszystkie skrzydła z korytarzem, niezależnie od tego, w którą stronę się otwierają. Takie rozwiązanie gwarantuje równą płaszczyznę sąsiadujących ze sobą drzwi, a co za tym idzie – wysoką estetykę. Drzwi rewersyjne to po prostu szansa na nieograniczoną swobodę aranżacyjną.

 

Drzwi wewnętrzne – na jakie dodatki warto zwrócić uwagę?

Wybierając drzwi wewnętrzne, pamiętaj, że samo skrzydło z ościeżnicą to nie wszystko. Do wyboru masz mnóstwo różnych dodatków i bynajmniej nie chodzi tu tylko o klamki czy rozety.
Wśród współczesnych rozwiązań są: listwy przypodłogowe, panele boczne, panele górne, okucia czy rodzaj zastosowanej szyby. Na uwagę zasługują też tak modne w ostatnim czasie lamele, które z pewnością podkreślą każde wejście.

WSKAZÓWKA
Lamele to element dekoracyjny, przeznaczony zarówno do dekoracji ścian, jak i sufitów. Doskonale nadają się do nowoczesnych, loftowych pomieszczeń, gdzie króluje drewno, beton, czerń i metal.

 

Podsumowanie

Wybór drzwi wewnętrznych jest podyktowany głównie kwestiami estetycznymi oraz metrażowymi. W końcu mają one pasować do charakteru wypracowanego wnętrza.
Należy jednak pamiętać, że drzwi wewnętrzne pełne czy drzwi wewnętrzne przeszklone to tylko część rynkowej oferty. Oprócz nich istnieją niestandardowe rozwiązania w postaci drzwi rewersyjnych czy przesuwnych, a także szereg dodatków w postaci listw przypodłogowych, lameli czy dodatkowych płyt wstrzymujących różnice temperatur.

 

O autorze

Udostępnij wpis: