Konserwacja drzwi zewnętrznych. Co musisz wiedzieć?

Kategoria: Blog, Dodane przez: Przemyslaw Mucha, 5 kwietnia, 2022

Konserwacja drzwi zewnętrznych niesie za sobą nie tylko ich estetykę, ale i przedłużoną żywotność. Dlatego warto wykonywać ją regularnie. Jednak, aby zrobić to dobrze, należy stosować się do kilku zasad. Tak, by faktycznie drzwi zakonserwować, a nie nieumyślnie im zaszkodzić.

Jak często powinniśmy konserwować drzwi?

Zanim przejdziemy do szczegółów, zacznijmy od podstawowej kwestii, a dokładniej “Jak często powinniśmy konserwować drzwi?”.
Nie zaskoczymy tu niczym odmiennym, gdyż do drzwi podchodzimy tak jak i do innych produktów, których używamy cały sezon. Zatem – konserwacji powinniśmy dokonywać przynajmniej raz do roku.
Najlepiej jest, gdy za konserwację zabierzemy się jeszcze przed okresem zimowym. Jednak jeśli się spóźniliście, to przygotowujemy w tym temacie dla Was odrębny wpis. 😉 (Jak dbać o drzwi zewnętrzne po zimie?)

Co najbardziej szkodzi drzwiom zewnętrznym?

W zasadzie to pytanie powinno brzmieć nie co, a kto. Bo niestety powodem najczęściej jesteśmy my sami. Niewłaściwe użytkowanie drzwi zewnętrznych, brak zadaszenia, który naraża produkt na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych (czasem bardzo skrajnych) czy brak konserwacji drzwi (a dokładniej ich niektórych elementów) – to tylko namiastka tego, co szkodzi drzwiom zewnętrznym.
Trzeba pamiętać, że drzwi zewnętrzne to wizytówka naszego domu czy mieszkania, która stale jest narażona na ciągłe użytkowanie. Swoją drogą czasami bardzo skrajne użytkowanie w przypadku dzieci, imprezy, wizyty teściowej czy zwyczajnej małżeńskiej kłótni, którą kończy trzaśnięcie drzwiami.
Tak więc wiele spraw, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, może zaszkodzić naszym drzwiom. Drzwiom, które godzinami (i na lata!) wybieraliśmy w salonie sprzedaży.

 

Konserwacja drzwi zewnętrznych – na co zwrócić uwagę?

No dobrze. Czas przejść do szczegółów, a więc co tak w zasadzie należy przy konserwacji wziąć pod uwagę?
Po pierwsze zawiasy – bo dobrze zakonserwowane gwarantują prawidłowe otwieranie się drzwi w ciągu dnia.
Na szczególną uwagę zasługują tutaj zawiasy nawierzchniowe, których powierzchnia jest szczególnie narażona na osiadanie pyłu i kurzu. Należy je więc przecierać kilka razy w ciągu roku, najlepiej za pomocą mokrej szmatki.
Jednak w przypadku zawiasów, równie ważne co mycie, jest również ich naoliwienie. Zaleca się, by przynajmniej raz w roku przeprowadzić taką konserwację za pomocą specjalnego oleju do smarowania zawiasów. Równocześnie pamiętając, by środki czyszcząco-pielęgnacyjne użyte do tego typu czynności nie naruszyły powłoki antykorozyjnej zawiasów.

Po drugie skrzydło, które można wyczyścić na sucho, bądź na mokro. Na sucho można przecierać wszelki osad z pyłu czy kurzu i to nawet nieco częściej niż raz do roku 😉 Z kolei na mokro (samą wodą lub wodą z dodatkiem łagodnego detergentu) zaleca się gruntowne czyszczenie, właśnie to, którego powinno się dokonywać przed zimą.

 

WSKAZÓWKA 1
Pamiętaj, by wszystkie ściereczki czy gąbki do czyszczenia były wykonane z miękkich materiałów. Wówczas nie naruszysz struktury drzwi.

WSKAZÓWKA 2
Do czyszczenia używaj tylko delikatnych detergentów. Będzie to: płyn do mycia naczyń, mydło w płynie czy mieszanka wody z odrobiną octu.
Unikaj agresywnych środków chemicznych zawierających aceton, rozpuszczalników czy produktów do mycia zawierających kwas octowy.

konserwacja drzwi zewnętrznych

Po trzecie – dodatkowe elementy, takie jak pochwyty czy dekory. Te niezlicowane z powierzchnią drzwi dodatki należy również uwzględnić przy pracach konserwacyjnych. A zwłaszcza takich, które skupiają się na usuwaniu na bieżąco drobinek kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń.

 

WSKAZÓWKA
Konserwacji wymagają również: ramki ze stali nierdzewnej, antaby, wkładki czy jakże istotne z punktu widzenia nadchodzącej zimy – uszczelki. Jednak o tym opowiemy już w kolejnym wpisie 😉

 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że na ten moment powyższe wskazówki pomogą Ci w regularnej pielęgnacji/konserwacji drzwi. Drzwi, które wybierałeś godzinami i które mają Ci służyć latami 😉
Skrzydło to wizytówka Twojego domu czy mieszkania, zatem powinieneś dbać o nie, nie tylko od święta. Najlepiej będzie, jeśli przyjrzysz się im kondycji już teraz, zamiast ponownie odkładać temat na później.

O autorze

Udostępnij wpis: