Konserwacja drzwi zewnętrznych po zimie. Jak ją przeprowadzić?

Kategoria: Blog, Dodane przez: Przemyslaw Mucha, 3 kwietnia, 2023

Konserwacja drzwi zewnętrznych po zimie. Jak ją przeprowadzić?

Za oknem robi się coraz cieplej, a to oznacza tylko jedno – nadchodzącą wiosnę i… porządki domowe. W ferworze sprzątania nie zapominaj o konserwacji drzwi zewnętrznych.

Bo te, po zimie, szczególnie wymagają Twojej uwagi.

Konserwacja drzwi wejściowych zewnętrznych – skrzydło

Aby prawidłowo przeprowadzić konserwację drzwi zewnętrznych po zimie, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane. Możesz bowiem posiadać drzwi zewnętrzne drewniane lub drzwi zewnętrzne metalowe, a każde z nich stawia przed Tobą odmienne zadanie.
Zanim jednak podpowiemy Ci jak zadbać o każdy rodzaj drzwi, musisz wiedzieć, że w każdym z tych przypadków pomocny będzie gotowy zestaw pielęgnacyjny. Znajdziesz w nim środki do każdego etapu, a więc do: czyszczenia, odświeżenia i regeneracji, dzięki czemu unikniesz najmniejszego błędu.

drzwi zewnętrzne metalowe

Drzwi BASTION TO SLIM 0 od BLAS

 

Drzwi zewnętrzne metalowe

W celu wyczyszczenia skrzydła metalowego zaopatrz się w delikatne środki czystości, najlepiej takie, które powstały na bazie wody. Będą one nie tylko delikatne dla struktury drzwi, ale i przyjazne dla środowiska.
Innym sposobem na zadbanie o wygląd drzwi zewnętrznych po zimie jest czyszczenie drzwi, użycie wody z odrobiną detergentu (np. płynu do mycia naczyń). Jeśli jednak wolisz być bardziej eko – przegotuj wodę, dodaj do niej sok z cytryny i wlej odrobinę octu. Voila!

WSKAZÓWKA

Roztwór przygotowany z ciepłą wodą idealnie sprawdzi się do czyszczenia ciężkich zabrudzeń.

W takiej mieszance zamocz szmatkę z mikrofibry, bądź gąbkę, i dokładnie usuń zalegający na drzwiach kurz i brud. Zerknij też do trudno dostępnych szczelin czy nie ma w nich przypadkiem zaschniętych liści, owadów czy też resztek pozostawionych przez wiatr.

konserwacja drzwi zewnętrznych metalowych

Drzwi zewnętrzne metalowe PRESTON T0 MARK S od BLAS

 

Drzwi zewnętrzne drewniane

Jeśli Twoje drzwi zewnętrzne są wykonane z drewna, musisz dobrać do nich odpowiednie preparaty. Miej jednak na uwadze, że na drzwi drewniane nie wolno nakładać rozpuszczalników, produktów na bazie środków alkalicznych czy preparatów z chlorem. Niedopuszczalne są też detergenty będące środkami szorującymi (przykładem są mleczka z mikrogranulkami czyszczącymi).

Użycie tego typu preparatów narusza strukturę lakierniczą naniesioną na drewno i powoduje powstanie nieestetycznych przebarwień. Możemy uszkodzić strukturę drewna.

Pamiętaj więc, by omijać je szerokim łukiem.

konserwacja drzwi zewnętrznych drewnianych

drzwi zewnętrzne drewniane DERPAL

 

Konserwacja drzwi zewnętrznych – okucia i dodatki

Myślałeś, że skrzydło to już wszystko? Nic bardziej mylnego. Bo Twoje drzwi zewnętrzne mogą mieć przecież rozmaite dodatki.
Rygle, framugi, klamka, wystające listwy, naświetla… – to tylko część przykładów. A każdy z tych elementów z pewnością nagromadził sporą ilość brudu.
Elementy te – podobnie jak i skrzydło metalowe, możesz przetrzeć szmatką nasączoną wodą z delikatnym detergentem. Alternatywą będzie przetarcie suchą szmatką, jeśli listwy czy też framugi pokryte są tylko kurzem.

 

WSKAZÓWKA
Jeśli Twoje drzwi posiadają naświetla, przetrzyj je płynem do mycia szyb lub szmatką PVA.

konserwacja drzwi zewnętrznych z naświetlami

drzwi zewnętrzne drewniane z naświetlami ERKADO

 

Kolejnym elementem, na który musisz zwrócić uwagę, są okucia. Ich impregnacja po zimie jest szczególnie ważna, gdyż niejednokrotnie po zimie stają się zastałe.
Do konserwacji okuć użyj smaru teflonowego lub oleju maszynowego. Te preparaty zapewnią prawidłowe działanie drzwi zewnętrznych na długie lata.

Pamiętaj jednak przy tym, by nakładać go tylko na elementy metalowe!

 

WSKAZÓWKA
Przy tego typu pracach wystrzegaj się używania olejów spożywczych czy też kosmetycznych.

Konserwacja drzwi zewnętrznych – uszczelka i wkładka

I na sam koniec – uszczelka i wkładka. Kolejne elementy wymagające Twojego skontrolowania.

 

USZCZELKA

Jako że uszczelka jest wykonana z gumy, to po zimie może wykazywać podatność na zniekształcenia. Zwłaszcza jeśli nie zakonserwowałeś jej przed zimą odpowiednim preparatem.
Zatem, jeśli wyda Ci się zużyta – przemyśl jej wymianę. Jednak spokojnie – koszt wymiany uszczelki jest naprawdę niewielki.
Jeśli jednak jest wszystko w porządku, uszczelkę umyj letnią wodą z detergentem. Następnie nasmaruj ją wazeliną techniczną, która pomoże zachować jej najlepsze cechy.

WKŁADKA

Wkładka to już naprawdę ostatni element konserwacji.
Jeśli po zamknięciu drzwi, podczas przekręcania klucza okaże się, że wszystko przebiega płynnie – to już koniec kontroli. Jeśli jednak okaże się, że wkładka się zacina – wykręć cały mechanizm, oczyść go (np. powietrzem w sprayu), a następnie dobrze naoliw.

 

Podsumowanie

Kontrolowanie drzwi zewnętrznych po zimie to nie tylko dbanie o czystość. To również przeciwdziałanie niepotrzebnym awariom w przyszłości. Po prostu, regularna konserwacja drzwi zapewnia im dłuższą żywotność i pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu. Powinniśmy dokonywać jej co najmniej raz w roku i to niekoniecznie po zimie. Zaleca się wręcz kontrolę przy drzwiach zewnętrznych przed zimą tak, by odpowiednio zakonserwować uszczelki, framugi i ogólnie – całe skrzydło.

Jak czyścić drzwi wejściowe?

O autorze

Udostępnij wpis: