Opaska maskująca drzwi, czyli ważny element wykończenia

Kategoria: Blog, Dodane przez: Zbigniew Gmitrzykowski, 31 lipca, 2023

Opaska maskująca drzwi, czyli ważny element wykończenia.

Czy ościeżnica drzwi może mieć stylowe wykończenie? Jak najbardziej. Opaska maskująca drzwi, która zakrywa nie tylko połączenie jej ze ścianą, stanowić może dodatkowo element dekoracyjny, będący dopełnieniem całości. Jak zamontować taką maskownicę, by stanowiła stylowe wykończenie drzwi? Wyjaśniam poniżej.

Listwy maskujące

Aby drzwi wyglądały estetycznie we wnętrzu, wykańcza się je listwami maskującymi. Stanowią one część ościeżnicy. Są zazwyczaj wykonane z tego samego materiału co rama drzwiowa i podobnie jak ona wykończone. Są one bardziej zdobione niż pozostałe elementy drzwi, nadając określonego stylu Twojemu wnętrzu.

Jak to jest w przypadku remontu? Gdy przeprowadzamy modernizację wnętrza, podczas której okazuje się, że drzwi są w całkiem dobrym stanie, wystarczy wymienić listwy. Dzięki temu odświeżymy ten element drzwi, a pomieszczenie nabierze nowego wyglądu, jak po remoncie. Wymiana opaski maskującej będzie także wskazana wtedy, gdy będziemy chcieli zmienić design wnętrza. W takim przypadku zmiana listew sprawia, że drzwi i wnętrze nabiorą innego charakteru.

Opaska maskująca drzwi – funkcja

Listwa maskująca to przede wszystkim element maskujący styk muru z ościeżnicą. Ościeżnica to rama drzwiowa, składająca się także z opasek maskujących, zakrywających połączenie ściany z drzwiami. To ościeżnica wstawiana jest w otwór drzwiowy i to na niej zawiesza się skrzydło drzwiowe. Same opaski nie są elementami konstrukcyjnymi, a jedynie maskującymi. Trzeba przy tym podkreślić, że opaski w ościeżnicach regulowanych są na stałe, nie można ich wymieniać, jedynie zamykającą. Chcą więc zmienić design wnętrza, wymianie będzie podlegać cały komplet drzwiowy, czyli skrzydło, ościeżnica wraz z opaskami maskującymi.

Opaska maskująca drzwi – wygląd drzwi

Maskownica stanowi pod względem designu całość z drzwiami. Jest wykonana z tego samego materiału, co ościeżnica i pokryta tym samym kolorem. Może być gładka lub wykończona elementami dekoracyjnymi. Jednym z nich jest gzyms, który umieszcza się w górnej części. Tego rodzaju pomysł wykorzystuje się wtedy, gdy drzwi mają elementy o podobnym charakterze, jak sam gzyms.

Warto wiedzieć, że opaska dopasowana jest do listwy przypodłogowej, ponieważ w jej dolnej części łączy się z nią. W stylowych pomieszczeniach, szczególnie o charakterze klasycznym, wprowadza się drewniane zabudowy ścian do 120 cm wysokości. Wtedy listwa drzwiowa współgra z drzwiami,  tworząc kompozycyjną całość.

Listwa maskująca może mieć także zastosowanie jako element wizualnie podwyższający drzwi. Na rynku dostępne są wysokie opaski w górnej części drzwi, o wymiarach do kilkunastu centymetrów wysokości. Są także i takie maskownice, które swoją wysokością sięgają sufitu.

Opaska maskująca drzwi – budowa

Opaska maskująca składa się z 6 elementów – 4 pionowych (po dwa z jednej i drugiej strony ościeżnicy) i 2 poziomych nad drzwiami (po jednym z obu stron ościeżnicy).

W sytuacji, kiedy mam do czynienia z odmiennym designem pomieszczeń sąsiadujących ze sobą i oddzielonych drzwiami, można zastosować różne opaski maskujące, zarówno po jednej, jak i po drugie stronie drzwi.

Chcąc kupić nowe drzwi, w zestawie mamy listwy dostosowane do ich wielkości.

W przypadku drzwi wewnętrznych z ościeżnicą stałą producenci proponują różne warianty. Firma ERKADO daje dwie możliwości, mając w swojej ofercie opaski o wymiarach:

  • 8 mm dedykowane do zabudowy podstawowej,
  • 16 mm nawiązujące wyglądem do kątownika od ościeżnicy regulowanej.

Wyżej wspomniane opaski są dedykowane do ościeżnicy stałej i są to jej dodatkowe elementy.

Warto mieć na uwadze także to, że w przypadku ościeżnic regulowanych ich opaski występują w dwóch wariantach szerokości: 60 mm i 80 mm. Ten drugi wariant – 80 mm może być łączony pod kątem 45 stopni lub 90 stopni.

Korona i pilastry

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku maskownic jest korona wraz z pilastrami. Korona to górna opaska znajdująca się nad ościeżnicą. Zbudowana jest określonego materiału (zazwyczaj takiego jak ościeżnica) i ma różnorodny styl. Współgra ona z pozostałymi elementami drzwi, przez co nadaje wnętrzu charakteru. Koronie towarzyszą także pilastry, które są bocznymi opaskami zamykającymi obrzeże drzwi. Podobnie jak korona, mają swój styl i są z nią spójne. Różnorodność form i rozmiarów oferuje ERKADO, dając klientowi możliwość zakupu pełnego zestawu drzwi wraz z koroną i towarzyszącymi jej pilastrami w różnych opcjach, tak by całość wyróżniała się konkretnym stylem.

Panele poszerzające górne i boczne 

To wariant opasek maskujących o większych rozmiarach niż korona oraz pilastry. Panele poszerzające nie zmieniają faktycznych rozmiarów drzwi ani nie powiększają otworu drzwiowego. Są one jedynie elementami dekoracyjnymi, które wizualnie tworzą wrażenie większych drzwi. Ich warianty zależą nie tylko od stylu, jaki chcemy nadać naszym czterem kątom, ale od rodzaju ościeżnicy, grubości muru, a także od tego, czy drzwi są zewnętrze, czy wewnętrzne. 

Jak na rynku wygląda sytuacja w przypadku maskownic? Dostaniemy 4 profile pionowe o wysokości 210 cm i 2 poziome o długości 100 cm. Co do szerokości listew to wynoszą one zazwyczaj od 5 do 6 cm, ale są też i takie, które ze względu na swoją większą szerokość nadają solidniejszego wyglądu i odnoszą się do paneli poszerzających.  Wielu producentów w swojej ofercie proponuje wykonanie opasek na wymiar. Mamy więc możliwość dopasowania ich do konkretnego rozmiaru, nadając określony charakter drzwi.

Opaska maskująca drzwi – materiał wykonania

Tak jak wcześniej zostało wspomniane, maskownice wykonane są z tego samego materiału, co skrzydło drzwiowe i ościeżnica. To zazwyczaj drewno lub MDF. Chcąc dobrać je osobno, również dostaniemy je przygotowane z tych materiałów.

To nie wszystko – na rynku znaleźć można także takie listwy, które tworzy się ze styropianu lub pianki poliuretanowej. Znajdziemy je przy okazji elementów wykończeniowych stylizowanych na dawne sztukaterie, zarówno do wnętrza, jak i na zewnątrz budynku.

Mało tego, powierzchnia opasek maskujących może być pomalowana lub pokryta okleiną. Obecnie producenci drzwi mają wiele do zaoferowania swoim klientom pod względem doboru tego elementu.

Co do koloru opasek maskujących, to najpopularniejszym jest biały. Będzie on pasował do każdego wnętrza, ze względu na swą uniwersalność.

Opaska maskująca drzwi – cena

Przede wszystkim należy wiedzieć, iż wybierając drzwi, zarówno ościeżnica, jak i jej elementy, czyli listwy maskujące wchodzą w ich skład – po prostu są to elementy stałe. W przypadku, gdy chcemy kupić, jedynie same listwy drzwiowe, cena jednego kompletu na jedną stronę drzwi wynosi od 100 zł. Wszystko zależy od materiału, z jakiego się one składają. Najtańsze są sosnowe, natomiast im drewno jest szlachetniejsze (np. dębowe), to cena ich wzrasta.

Maskownice mogą być wykonane także z MDF-u. Wtedy za komplet na jedną stronę drzwi zapłacimy do 80 zł. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są także listwy z tworzywa sztucznego, pokrytego podkładem, stanowiące bazę do pomalowania. W takim przypadku cena ich wynosi zaledwie kilkanaście złotych.

Przy wyborze odpowiedniej opaski maskującej do drzwi należy wziąć pod uwagę także jej fakturę, jak i przekrój profili. Jeśli maskownica jest gładka, a profile proste – cena jest niska, wzrasta ona wraz ze skomplikowaniem profilu i różnorodnością faktury.

Mocowanie listwy drzwiowej

Montaż listwy maskującej można przeprowadzić przy użyciu pianki montażowej lub kleju. W zależności od sugestii producenta pianki, czy kleju warstwę produktu nanosi się punktowo, w odstępach kilkunastocentymetrowych lub na całej długości listwy, nakładając wąskim paskiem. Ważne jest, by zwrócić uwagę na to, gdzie aplikować produkt – na jedną czy dwie powierzchnie oraz, by były one osuszone i czyste.

Wśród wielu dostępnych na rynku listew maskujących producenci oferują także takie, które wyposażone są w elementy samoprzylepne, znajdujące się na całej długości maskownicy. W takim przypadku wystarczy oderwać zabezpieczenie i przyłożyć je do miejsca montażu. Niezwykle istotne jest to, by przy mocowaniu listwę dokładnie połączyć ze ścianą, dociskając od góry ku dołowi. Te czynności pozwolą na precyzyjne zamocowanie opaski maskującej.

Nietrafionym pomysłem będzie zastosowanie do listwy mocującej wkrętów, gdyż te będą na niej widoczne. Mało tego, użycie jakichkolwiek zaślepek maskujących wkręty sprawią, że powierzchnia listwy stanie się niejednolita i nierówna.

Udostępnij wpis: