Montaż drzwi antywłamaniowych
Drzwi antywłamaniowe to podstawa bezpiecznego mieszkania. Jeżeli zostaną odpowiednio zamontowane, chronią przed wizytą nieproszonych „gości”. Mogą bronić również dostępu do budynku hałasom i chłodnemu powietrzu. Zapobiegają tworzeniu mostków termicznych. By spełniały swoją funkcję, muszą nie tylko pochodzić od zaufanego producenta, ale i zostać właściwie osadzone. Poniżej opisujemy, właśnie jak prawidłowo przeprowadzić montaż drzwi antywłamaniowych.
Prawidłowy montaż ościeżnicy
Najważniejszym krokiem prawidłowego montażu drzwi antywłamaniowych jest montaż ościeżnicy. A w przypadku osadzania drzwi antywłamaniowych, ościeżnice muszą być naprawdę, bardzo, bardzo dobrze zamocowane w ścianie.
Zatem jak przeprowadzić taki montaż? Co zrobić, by ościeżnica była dobrze zamocowana? Poniżej opiszemy, co należy zrobić, by ościeżnicy nie dało się wyrwać z muru i sforsować drzwi do mieszkania.
Na co zwrócić uwagę przy montażu ościeżnicy?
Drzwi antywłamaniowe muszą być solidnie osadzone. By uzyskać ten efekt, przytwierdza się je większą liczbą łączników, niż w przypadku zwykłych drzwi. Aby zmieścić więcej łączników, niż przy klasycznym montażu, muszą być one grubsze, dłuższe i gęściej rozstawione.
Sprawdź wytrzymałość mechaniczną drzwi antywłamaniowych
Najważniejsze jest osadzenie ościeżnicy antywłamaniowej za pomocą stalowych kotew rozporowych lub dybli. Nim jednak przejdziemy do osadzania ościeżnicy, musimy sprawdzić, czy ściana została postawiona z odpowiednio wytrzymałego materiału. Jeżeli okaże się, że ściana wykonana została z kruchego budulca (betonu komórkowego niższych odmian albo pustaków ceramicznych), należy jeszcze koniecznie wzmocnić ościeże (otwór drzwiowy).
Takie wzmocnienie otworu drzwiowego najczęściej jest żelbetową lub metalową ramą. W przypadku drzwi zewnętrznych robi się to po to, by nie było możliwości wypchnięcia drzwi wraz z ukruszonym fragmentem ściany.
Skup się na prawidłowym montażu ościeżnicy, bo jest to podstawa efektywnego zamontowania drzwi antywłamaniowych.
drzwi antywłamaniowe DELTA Magnum 58K
Prawidłowy montaż drzwi antywłamaniowych
Kolejnym etapem montażu drzwi antywłamaniowych jest solidne przygotowanie otworu w murze. Po pierwsze trzeba upewnić się, że ściany wewnętrzne są otynkowane, a posadzki ostatecznie wylane. Drzwi nie osadzamy przed zakończeniem mokrych prac.
Ościeże musi być oczyszczone i zagruntowane. Koniecznie także trzeba pamiętać, by było równe (wygładzone) i szersze o około 25-30 mm od ościeżnicy. Najlepiej założyć dystans 10-15 mm z każdej strony. Otwór musi być również wyższy od ościeżnicy 0 10 – 15 mm i wszystkie jego kąty powinny być proste.
Prawidłowy montaż drzwi antywłamaniowych – osadzenia drzwi muszą spełniać te warunki
Następnym etapem montażu drzwi antywłamaniowych jest poprawne umiejscowienie ościeżnicy w otworze. Gdzie należy ją wstawić? To zależy od tego, czy ściana jest jednowarstwowa, czy dwuwarstwowa.
W przypadku ściany jednowarstwowej ościeżnicę umiejscawia się w połowie grubości ściany. Gdy ściana jest dwuwarstwowa, ościeżnice powinny być wstawiane blisko krawędzi muru (zewnętrznej).
Jeśli drzwi antywłamaniowe będziemy wstawiać blisko krawędzi muru z betonu komórkowego niższych odmian albo z pustaków ceramicznych, można użyć kotew chemicznych. Warto jednak sięgać po nie wówczas, kiedy ich stosowanie zaleca producent.
Odpowiedni montaż drzwi antywłamaniowych zewnętrznych
Jeżeli montujemy zewnętrzne drzwi antywłamaniowe, musimy pamiętać, że to one są w znacznej mierze odpowiedzialne za komfort cieplny w budynku. Właśnie dlatego sporo uwagi należy poświęcić odpowiedniej izolacji styku stolarki i muru. Jak w takim razie powinien wyglądać montaż drzwi antywłamaniowych?
By zachować termikę, stosuje się tak zwany ciepły montaż. Na czym polega? Przed wstawieniem ościeżnicy, ościeże dookoła okleja się specjalnymi taśmami – paroszczelną od wewnątrz i paroprzepuszczalną od zewnątrz. W tak opracowanym otworze można już montować ościeżnicę i ustawić jej pion i poziom. Gdy te parametry są już sprawdzone, można unieruchomić ościeżnicę przy użyciu elementów stabilizujących.
Po wstawieniu ościeżnicy i jej ustabilizowaniu można zabrać się za dostrojenie wzajemnego ustawienia, a także sprawdzić, czy drzwi poprawnie się otwierają oraz zamykają. Trzeba też przyjrzeć się, czy szczelina pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą jest równa.
Wszystko w porządku? To śmiało, można sprawdzić, czy zamki i blokady antywyważeniowe pracują, jak trzeba.
Drzwi zamykają się, otwierają bez oporów, otwór równy, blokady działają poprawnie?
W takim razie skrzydło drzwiowe odstawiamy i zabieramy się za zakotwienie ościeżnicy w murze oraz przyklejenie taśmy paroprzepuszczalnej do zewnętrznej ściany. Ustabilizowaną ościeżnicę wypełnia się następnie w szczelinach pianą poliuretanową.
Kiedy piana lub beton (jeśli jest wymagany) całkowicie stwardnieje, należy okleić boki ościeżnicy taśmą paroszczelną. Potem już śmiało, można zabrać się za tynkowanie i inną obróbkę drzwi. To także moment na doregulowanie zawiasów (drzwi antywłamaniowe wysokiej jakości, jak na przykład Delta Master 56 KR czy Delta Magnum 56 K dają możliwość korekty ustawienia zawiasów w trzech pozycjach).
Drzwi antywłamaniowe DELTA Master 56 KR
Drzwi antywłamaniowe oraz ich montaż – podsumowanie
Jak już się dowiedziałeś – montaż drzwi antywłamaniowych jest nieco inny niż w przypadku zwykłych drzwi. Nieodpowiednie zamocowanie może narobić wielu poważnych problemów:
- spowodować szybką korozję blachy,
- zmniejszyć zakładaną izolacyjność akustyczną,
- zmniejszyć izolacyjność cieplną,
- i przede wszystkim zmniejszyć antywłamaniowość drzwi.
Dlatego tak ważne jest dostosowanie się do wszystkich powyższych kroków. Tylko one pozwolą Ci poprawnie osadzić drzwi antywłamaniowe.
Stara ościeżnica a wytrzymałość drzwi antywłamaniowych
Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć o jednej kwestii – montażu drzwi antywłamaniowych na bazie starej ościeżnicy. Wiele osób szuka w internecie odpowiedzi na pytanie, czy rozważając wymianę drzwi zewnętrznych na antywłamaniowe, trzeba także brać pod uwagę wymianę ościeżnicy.
My odpowiadamy krótko: tak, jest to konieczne. A próby kombinowania z wykorzystaniem starej ościeżnicy (na przykład poprzez przykręcenie ościeżnicy nakładkowej) negatywnie wpływają na wytrzymałość mechaniczną drzwi antywłamaniowych.
Bardzo istotny jest również fakt, że tylko drzwi montowane w komplecie (wraz ze stalową antywłamaniową ościeżnicą) mogą otrzymać certyfikat bezpieczeństwa. Decydując się więc na użycie poprzedniej ościeżnicy, zyskujemy tylko pozorną oszczędność, bo tak naprawdę przepłacamy w czasie.
Dlaczego warto zatrudnić ekipę do montażu drzwi zewnętrznych?
W przypadku osadzenia drzwi muszą zostać spełnione liczne warunki. Zwłaszcza kiedy montujemy drzwi antywłamaniowe. Każdy błąd skutkować może nie tylko zmniejszeniem bezpieczeństwa drzwi zewnętrznych, ale przede wszystkim utratą gwarancji. Właśnie dlatego lepiej nie oszczędzać ani na samym modelu drzwi zewnętrznych, ani na sprawdzonej ekipie.
Autoryzowana ekipa producenta drzwi daje gwarancję, że wszystko zostało zamontowane, jak należy. Z tej okazji zazwyczaj otrzymać możemy też przedłużoną gwarancję (na 5 lat) i całodobowy serwis. A takich benefitów nie należy lekceważyć!