Konserwacja drzwi zewnętrznych. Co musisz wiedzieć?

Kategoria: Blog, Dodane przez: Przemyslaw Mucha, 13 września, 2024

Właściwa konserwacja drzwi zewnętrznych jest niezbędna dla zapewnienia estetycznego wyglądu i trwałości drzwi na długie lata. Regularne dbanie o drzwi wejściowe pozwala przedłużyć ich żywotność i sprawia, że drzwi po prostu pięknie wyglądają! Dlatego warto zadbać o prawidłowe, systematyczne czyszczenie drzwi i poddawanie ich zabiegom pielęgnacyjnym.

Jak powinna wyglądać prawidłowa konserwacja drzwi wejściowych?

Jakich zasad należy przestrzegać i o czym bezwzględnie pamiętać, by nie doprowadzić do nieumyślnego uszkodzenia drzwi?

Czy konserwacja drzwi drewnianych i drewnopochodnych powinna wyglądać inaczej niż tych metalowych?

Odpowiedzi znajdziecie poniżej zapraszamy do lektury!

Jak często powinniśmy konserwować drzwi zewnętrzne?

Zanim przejdziemy do szczegółów, zacznijmy od podstawy podstaw, czyli odpowiedzi na pytanie jak często należy przeprowadzać konserwację drzwi zewnętrznych.

To proste: tak często, jak często zajmujesz się gruntownym sprzątaniem i czyszczeniem swojego mieszkania/ domu, jednak nie rzadziej niż dwa razy do roku: przed sezonem zimowym i przed latem.

Najlepszym okresem, kiedy warto pomyśleć o konserwacji drzwi zewnętrznych przed zimą, jest druga połowa jesieni. To pozwala na odpowiednie zabezpieczenie drzwi przez nadchodzącym chłodem i śnieżną aurą.

Jednak jeśli zima zaskoczyła Cię podobnie jak drogowców 😉 i nie zdążyłeś zabezpieczyć drzwi wejściowych przez mrozem, to wciąż masz szansę nadrobić zaległości!

Przygotowaliśmy w tym temacie odrębny wpis, kliknij więc TU i zapoznaj się z naszymi poradami, dotyczącymi dbania o drzwi zewnętrzne po zimie.

 

konserwacja drzwi zewnętrznych

Drzwi wejściowe: co najbardziej im szkodzi?

W zasadzie to pytanie powinno brzmieć nie co, a kto. Niestety, powodem najczęściej jesteśmy my – użytkownicy. Zbyt intensywna eksploatacja drzwi zewnętrznych (w szczególności głośne, intensywne trzaskanie drzwiami), brak zadaszenia, który naraża drzwi na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych (czasem bardzo skrajnych) czy brak regularnej, okresowej konserwacji drzwi – to tylko niektóre z czynników, mających negatywny wpływ na stan drzwi zewnętrznych.

Pamiętajmy, że drzwi zewnętrzne to nasza wizytówka, warto więc odpowiednio o nie zadbać. Konserwację drzwi zewnętrznych zaczynamy od podstawowych czynności, czyli od prawidłowego czyszczenia drzwi.

Odpowiednia pielęgnacja to pierwszy krok w przygotowaniu drzwi do dalszych zabiegów!

Co ważne, w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane drzwi wejściowe (drzwi drewniane czy drzwi zewnętrzne metalowe), pielęgnację i konserwację drzwi zewnętrznych będziemy przeprowadzać inaczej.

konserwacja drzwi zewnętrznych

Konserwacja drzwi zewnętrznych – na co zwrócić uwagę?

Podczas konserwacji drzwi zewnętrznych warto skupić się na kilku elementach drzwi, takich jak zawiasy, skrzydło drzwiowe i elementy metalowe drzwi.

Pielęgnacja i konserwacja zawiasów

Dobrze zakonserwowane zawiasy gwarantują prawidłowe otwieranie się drzwi, bez uporczywego skrzypienia i gwarantują ich prawidłowe działanie.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj zawiasy nawierzchniowe, których powierzchnia jest narażona na osiadanie pyłu i kurzu. Należy je przecierać kilka razy w ciągu roku, najlepiej za pomocą mokrej szmatki lub gąbki.

W przypadku zawiasów równie ważne co mycie, jest ich systematyczne naoliwianie.

Zaleca się, by przynajmniej raz w roku przeprowadzić taką konserwację za pomocą specjalnego preparatu do smarowania zawiasów. Wybierajmy środki czyszcząco-pielęgnacyjne, które są do tego przeznaczone (jak np. smar do zawiasów drzwiowych), aby nie naruszyć powłoki antykorozyjnej zawiasów. Ważne jest także regularne mycie delikatnym detergentem np. płynem do mycia naczyń.

Pielęgnacja i konserwacja skrzydła drzwi. Drzwi drewniane, drzwi metalowe.

Skrzydło drzwiowe można wyczyścić na sucho, bądź na mokro. Na sucho można usuwać wszelki osad z pyłu czy kurzu i to nawet nieco częściej niż dwa razy do roku. 😉

Jeśli postawiliśmy na drzwi drewniane lub drewnopodobne pamiętajmy, by podczas ich czyszczenia unikać zbyt dużej ilości wody. Do usuwania zabrudzeń w tym wypadku wystarczy lekko zwilżona gąbka lub szmatka, którą delikatnie przecieramy drzwi zewnętrzne. Kiedy już usuniemy kurz i zabrudzenia, możemy przejść do pielęgnacji. Tutaj z powodzeniem sprawdzi się mleczko lub inne produkty przeznaczone do drewna, takie jak zestawy rewitalizujące do drewna.

Jeśli w powłoce lakierniczej drzwi powstały ubytki, należy je zaprawić – w specjalistycznych sklepach oraz marketach budowlanych można kupić dedykowane zestawy do zaprawiania powłok olejowych, jak i lakierowanych. W ten sposób zapewnimy prawidłową ochronę drewnianych drzwi przed czynnikami atmosferycznymi i zadbamy o ich estetyczny wygląd.

Jeśli wejścia do naszego domu lub mieszkania strzegą drzwi wykonane z metalu, to podczas pielęgnacji drzwi możemy użyć delikatnych detergentów, które pomogą w usunięciu uporczywych zabrudzeń, a dodatkowo zabezpieczą przed szybkim osadzeniem się kurzu. Warto podkreślić, że drzwi zewnętrzne metalowe są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji i konserwacji niż te drewniane.

WSKAZÓWKA 1

Pamiętaj, by wszystkie ściereczki czy gąbki do czyszczenia były wykonane z miękkich materiałów. Wówczas nie naruszysz struktury drzwi, chroniąc je przed zarysowaniami.

WSKAZÓWKA 2

Do czyszczenia używaj tylko delikatnych detergentów. Będzie to: płyn do mycia naczyń, mydło w płynie czy mieszanka wody z odrobiną octu.

Unikaj agresywnych środków chemicznych zawierających aceton, substancje ścierające, a także rozpuszczalników czy produktów do mycia na bazie kwasu octowego.

konserwacja drzwi zewnętrznych

Pielęgnacja i konserwacja dodatkowych elementów

Podczas konserwacji drzwi zewnętrznych nie możemy pomijać dodatkowych elementów, takich jak pochwyty czy dekory będących ozdobą w drzwiach zewnętrznych . Te niezlicowane z powierzchnią drzwi dodatki również uwzględnijmy przy pracach konserwacyjnych. Postawmy na bieżące działania, które skupiają się na usuwaniu drobinek kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Warto zainwestować więc w ściereczkę z mikrofibry .Czystość tych elementów, to kwestia estetyki i pozytywnego odbioru przestrzeni.

Konserwacji wymagają również elementy metalowe, takie jak klamki, okucia, zamki, wkładki czy antaby. Poza standardowym przecieraniem i czyszczeniem zwilżoną gąbką lub szmatką, trzeba pamiętać o regularnym smarowaniu klamek i zamków, żeby zapobiegać nieprzyjemnemu dla ucha skrzypieniu i przedłużyć ich żywotność.

Nie zapominajmy także o bardzo istotnym z punktu widzenia nadchodzącej zimy elemencie drzwi – uszczelkach (to często pomijany element części drzwi) . Do ich zabezpieczenia najlepiej użyć specjalnych preparatów do elementów gumowych lub wazeliny technicznej.

 

Podsumowanie

Drzwi zewnętrzne nie tylko drzwi wejściowe to także wizytówka Twojego domu czy mieszkania, zatem powinieneś dbać o nie “nie tylko od święta”. Aby przez długi czas cieszyć się dobrą jakością drzwi, warto zabezpieczyć je już teraz (szczególnie przed nadejściem zimy) , by podczas nadchodzących, mroźnych dni nie martwić skrzypiącymi zawiasami czy nieszczelnymi uszczelkami i móc w pełni cieszyć się komfortem swojego przytulnego gniazdka! Pamiętaj, że długość życia drzwi zależy zarówno od odpowiedniej konserwacji lecz ważne jest także regularne czyszczenie 🙂

 

O autorze

Udostępnij wpis: