Jak zmierzyć drzwi? Instrukcja pomiaru

Kategoria: Blog, Dodane przez: Zbigniew Gmitrzykowski, 30 października, 2023

Jak zmierzyć drzwi? To pytanie zadaje sobie niejeden klient, zanim uda się do salonu sprzedaży. O tym, że poprawne wymiarowanie bywa problematyczne, świadczą, chociażby często wpisywane w wyszukiwarkę internetową frazy: „jak zmierzyć drzwi do starej futryny”, „jak zmierzyć drzwi wewnętrzne” czy „jak zmierzyć drzwi pokojowe”.

W poniższym wpisie chcemy podzielić się latami doświadczenia w mierzeniu drzwi i przekazać kilka dobrych rad od serca.

A także wskazać standardowe wymiary otworów drzwiowych.

Zanim chwycimy miarkę w dłoń, musimy zapamiętać podstawową zasadę.

Na prawidłowy pomiar drzwi składają się dwie kwestie. Pierwszą jest zmierzenie otworu drzwiowego. Drugą – zmierzenie skrzydła drzwiowego.

Zatem jak poprawnie zmierzyć drzwi wewnętrzne?

Jak zmierzyć drzwi?

Krok 1: pomiar otworu pod drzwi

Zabierając się do zmierzenia wysokości otworu drzwiowego, trzeba zapamiętać, że pomiar ten wykonujemy przynajmniej w dwóch (a najlepiej w trzech) miejscach. Zasada ta dotyczy z resztą także zdejmowania miary z szerokości drzwi. Dlaczego nie można zmierzyć otworu w jednym miejscu? Sprawdzenie wymiarów w kilku miejscach pozwala upewnić się, że nie ma zbyt dużych różnic na szerokości czy wysokości surowego otworu, a opaska ościeżnicy ukryje jego niedoskonałości. I pamiętaj, nie ma znaczenia czy mierzysz drzwi prawe czy drzwi lewe dla obu pomiar będzie dokładnie taki sam.

Otwór drzwiowy – mierz go w określonych miejscach

Ważne są także miejsca, w jakich dokonujemy pomiarów. Wysokość otworu drzwiowego należy zmierzyć od gotowej podłogi do nadproża w miejscach oddalonych od siebie o ok. 40-50 cm. Prawidłowo szerokość otworu drzwiowego mierzymy od ściany do ściany w kilku miejscach.

Grubości muru – drzwi wejściowe oraz drzwi wewnętrzne

Oprócz wszystkich, powyższych aspektów, należy wziąć również pod uwagę grubości muru. Mierzenie grubości muru jest bardzo istotne. Mierzymy je w przynajmniej trzech miejscach z prawej i trzech z lewej strony. Przy okazji pomiarów, należy także sprawdzić piony ścian, ponieważ mają one istotny wpływ na dobór ościeżnicy regulowanej.

Wiedząc już, jak mierzyć drzwi i mając zapisane wymiary otworu drzwiowego, możemy określić rozmiar skrzydła pokojowego, jakie będzie pasowało.

skrzydło drzwiowe ERKADO - drzwi zewnętrzne

skrzydło drzwiowe ERKADO – drzwi zewnętrzne

Jaki otwór pod drzwi wewnętrzne 80?

Dla drzwi 80 – szerokość otworu powinna mieć od 900 do 920 mm. Szerokość drzwi to najczęściej 844 mm.

Standardowe wymiary otworów drzwiowych: drzwi 70

Dla drzwi 70 – szerokość otworu powinna wynosić od 800 do 820 mm. Szerokość samego skrzydła ma w przypadku drzwi 70 744 mm.

Jaki otwór pod drzwi wewnętrzne 90?

Dla drzwi 90 – potrzebna szerokość otworu ma od 1000 do 1020 mm. Szerokość zaś, 944 mm.

 

Co ważniejsze? Skrzydło czy ościeżnica?

Przy pytaniach „jak zmierzyć drzwi”, klienci często dopytują także o to, czy ważniejsza jest ościeżnica, czy samo skrzydło. Rozstrzygnięcie tego sporu zależy od rodzaju drzwi, a nawet bardziej ościeżnicy, jaką wybierzemy.
W sklepach można znaleźć ościeżnicę stałą, regulowaną, bezprzylgową, nakładkową, ukrytą oraz tunel. Należy pamiętać, że każda z nich wymaga innego otworu. By mieć pewność, że wszystko prawidłowo dobraliśmy, warto udać się do salonu sprzedaży. Tam fachowcy pomogą nam wybrać produkt, a potem przedstawią karty produktowe z tabelami wymiarowymi. Doskonale przygotowany katalog drzwi z czytelnymi tabelami oferuje firma ERKADO. Ich folder bardzo przejrzyście pokazuje inwestorom wszystkie rozwiązania, a doskonale uzupełnia go naszpikowana twardymi danymi strona internetowa.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Drzwi zewnętrzne – prawe czy lewe? Jak je rozróżnić?

 

Drzwi zewnętrzne stalowe BLAS

wizualizacja drzwi zewnętrznych BLAS

 

Najczęściej popełniane błędy w pomiarze otworu pod drzwi

O tym, jak mierzyć drzwi pokojowe najlepiej wiedzą fachowcy. Dlatego to właśnie im warto powierzyć wykonanie pomiaru. Mimo doświadczenia im też zdarza się popełnić błąd. Najczęstsze z nich wynikają z następujących powodów:

– pośpiech pracownika;
– pomiar tylko w jednym miejscu otworu;
– niesprawdzenie pionu ścian;
– brak informacji od klienta o rodzaju podłogi czy dalszych pracach, takich jak położenie płytek czy dodatkowych kartongipsów.

 

Podsumowanie

Jak widzisz, aby mieć stuprocentową pewność, że pomiar będzie poprawny, najlepiej skorzystać z pomocy sprawdzonego salonu i ich solidnych pracowników. Oczywiście informując ich o wszystkich niezbędnych kwestiach, które ustrzegą przed niepotrzebnym błędem (np. poinformowanie pracownika o dalszych pracach remontowych, które uniemożliwiają wstawienie drzwi). Jeśli jednak sam zdecydujesz się na pomiar drzwi, to pamiętaj, że o drzwiach stanowi nie tylko samo skrzydło, ale i ościeżnica. A tej, jak już wiesz, mamy kilka rodzajów i każdy wymaga od nas innego otworu. Jeśli nie weźmiesz tego pod uwagę, montaż drzwi zakończy się niepowodzeniem.

Udostępnij wpis: