Jak zmierzyć drzwi? Instrukcja pomiaru

Kategoria: Blog, Dodane przez: Zbigniew Gmitrzykowski, 2 czerwca, 2022

Jak zmierzyć drzwi? To pytanie zadaje sobie niejeden klient, zanim uda się do salonu sprzedaży. O tym, że poprawne wymiarowanie bywa problematyczne, świadczą, chociażby często wpisywane w wyszukiwarkę internetową frazy: „jak zmierzyć drzwi do starej futryny”, „jak zmierzyć drzwi wewnętrzne” czy „jak zmierzyć drzwi pokojowe”. W poniższym wpisie chcemy podzielić się latami doświadczenia w mierzeniu drzwi i przekazać kilka dobrych rad od serca. A także wskazać standardowe wymiary otworów drzwiowych.

Zanim chwycimy miarkę w dłoń, musimy zapamiętać podstawową zasadę: na prawidłowy pomiar drzwi składają się dwie kwestie. Pierwszą jest zmierzenie otworu drzwiowego. Drugą – zmierzenie skrzydła drzwiowego. Zatem jak poprawnie zmierzyć drzwi wewnętrzne?

Jak zmierzyć drzwi? Krok 1: pomiar otworu pod drzwi

Zabierając się do zmierzenia wysokości otworu drzwiowego, trzeba zapamiętać, że pomiar ten wykonujemy przynajmniej w dwóch (a najlepiej w trzech) miejscach. Zasada ta dotyczy z resztą także zdejmowania miary z szerokości drzwi. Dlaczego nie można zmierzyć otworu w jednym miejscu? Sprawdzenie wymiarów w kilku miejscach pozwala upewnić się, że nie ma zbyt dużych różnic na szerokości czy wysokości surowego otworu, a opaska ościeżnicy ukryje jego niedoskonałości.

Otwór drzwiowy – mierz go w określonych miejscach

Ważne są także miejsca, w jakich dokonujemy pomiarów. Wysokość otworu drzwiowego należy zmierzyć od gotowej podłogi do nadproża w miejscach oddalonych od siebie o ok. 40-50 cm. Prawidłowo szerokość otworu drzwiowego mierzymy od ściany do ściany w kilku miejscach.

Grubości muru – je również musisz sprawdzić

Oprócz wszystkich, powyższych aspektów, należy wziąć również pod uwagę grubości muru. Mierzymy je w przynajmniej trzech miejscach z prawej i trzech z lewej strony. Przy okazji pomiarów, należy także sprawdzić piony ścian, ponieważ mają one istotny wpływ na dobór ościeżnicy regulowanej.

Wiedząc już, jak mierzyć drzwi i mając zapisane wymiary otworu drzwiowego, możemy określić rozmiar skrzydła pokojowego, jakie będzie pasowało.

skrzydło drzwiowe ERKADO

skrzydło drzwi ERKADO, seria MODERN, model P157

Jaki otwór pod drzwi wewnętrzne 80?

Dla drzwi 80 – szerokość otworu powinna mieć od 900 do 920 mm. Szerokość drzwi to najczęściej 844 mm.

Standardowe wymiary otworów drzwiowych: drzwi 70

Dla drzwi 70 – szerokość otworu powinna wynosić od 800 do 820 mm. Szerokość samego skrzydła ma w przypadku drzwi 70 744 mm.

Jaki otwór pod drzwi wewnętrzne 90?

Dla drzwi 90 – potrzebna szerokość otworu ma od 1000 do 1020 mm. Szerokość zaś, 944 mm.

 

Co ważniejsze? Skrzydło czy ościeżnica?

Przy pytaniach „jak zmierzyć drzwi”, klienci często dopytują także o to, czy ważniejsza jest ościeżnica, czy samo skrzydło. Rozstrzygnięcie tego sporu zależy od rodzaju drzwi, a nawet bardziej ościeżnicy, jaką wybierzemy.
W sklepach można znaleźć ościeżnicę stałą, regulowaną, bezprzylgową, nakładkową, ukrytą oraz tunel. Należy pamiętać, że każda z nich wymaga innego otworu. By mieć pewność, że wszystko prawidłowo dobraliśmy, warto udać się do salonu sprzedaży. Tam fachowcy pomogą nam wybrać produkt, a potem przedstawią karty produktowe z tabelami wymiarowymi. Doskonale przygotowany katalog drzwi z czytelnymi tabelami oferuje firma ERKADO. Ich folder bardzo przejrzyście pokazuje inwestorom wszystkie rozwiązania, a doskonale uzupełnia go naszpikowana twardymi danymi strona internetowa.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Drzwi zewnętrzne – prawe czy lewe? Jak je rozróżnić?

 

drzwi BLAS

wizualizacja drzwi zewnętrznych BLAS

 

Najczęściej popełniane błędy w pomiarze otworu pod drzwi

O tym, jak mierzyć drzwi pokojowe najlepiej wiedzą fachowcy. Dlatego to właśnie im warto powierzyć wykonanie pomiaru. Mimo doświadczenia im też zdarza się popełnić błąd. Najczęstsze z nich wynikają z następujących powodów:

– pośpiech pracownika;
– pomiar tylko w jednym miejscu otworu;
– niesprawdzenie pionu ścian;
– brak informacji od klienta o rodzaju podłogi czy dalszych pracach, takich jak położenie płytek czy dodatkowych kartongipsów.

 

Podsumowanie

Jak widzisz, aby mieć stuprocentową pewność, że pomiar będzie poprawny, najlepiej skorzystać z pomocy sprawdzonego salonu i ich solidnych pracowników. Oczywiście informując ich o wszystkich niezbędnych kwestiach, które ustrzegą przed niepotrzebnym błędem (np. poinformowanie pracownika o dalszych pracach remontowych, które uniemożliwiają wstawienie drzwi). Jeśli jednak sam zdecydujesz się na pomiar drzwi, to pamiętaj, że o drzwiach stanowi nie tylko samo skrzydło, ale i ościeżnica. A tej, jak już wiesz, mamy kilka rodzajów i każdy wymaga od nas innego otworu. Jeśli nie weźmiesz tego pod uwagę, montaż drzwi zakończy się niepowodzeniem.

 

O autorze

Udostępnij wpis: