Drzwi prawe czy lewe? Jak je rozróżnić?

Kategoria: Blog, Dodane przez: Przemyslaw Mucha, 28 maja, 2023

Drzwi prawe czy lewe? Jak je rozróżnić?

Planujesz remont mieszkania. Wybrałeś już nowe podłogi, zadbałeś o idealny odcień farby i przychodzi ten moment, gdy musisz zadecydować o wyborze drzwi zewnętrznych. Ale zaraz, zaraz, w zasadzie to jakich drzwi zewnętrznych potrzebujesz? Jeśli i Tobie pytania typu „drzwi prawe czy lewe”, „lewe czy prawe” spędzają sen z powiek – przychodzimy z odsieczą. Dziś podpowiemy Ci jak odróżnić te skrzydła od siebie, tak by idealnie pasowały do Twojego wejścia.

Na wstępie zaskoczymy Cię informacją, że kierunek otwierania drzwi tak naprawdę może odbywać się nie na dwa, a na cztery sposoby. Założymy się, że w tym momencie myślisz sobie „no nie, czy może być jeszcze bardziej skomplikowanie?”.
Jednak spokojnie. Drzwi mogą otwierać się czworako, bo skrzydła występują jako prawe (drzwi prawe) lub lewe (drzwi lewe), a także otwierają się na zewnątrz lub do wewnątrz. Tak, tak musisz rozróżnić kierunek drzwi.

Do wyboru masz:

  • drzwi prawe otwierane do środka,
  • drzwi prawe otwierane na zewnątrz,
  • drzwi lewe otwierane do środka,
  • drzwi lewe otwierane na zewnątrz.

 

Drzwi prawe a drzwi lewe – jak je rozróżnić?

Aby dowiedzieć się jakimi drzwiami dysponujesz, stań na wprost od wejścia, a dokładniej od strony skrzydła drzwiowego.

 

Drzwi jako element wyposażenia Twojego domu.

Jak rozpoznać drzwi lewe?

Jeśli drzwi otwierają się na Ciebie, a zawiasy znajdują się po lewej stronie – masz do czynienia z drzwiami lewymi.

 

Jak rozpoznać drzwi prawe?
Natomiast jeśli drzwi otwierają się na Ciebie, a zawiasy znajdują się po prawej stronie, to masz do czynienia z drzwiami prawymi.

 

Ot cała tajemnica pytania, czy to drzwi prawe, czy lewe 😉

 

jak odróżnić drzwi prawe?

WSKAZÓWKA 1: sposób otwierania drzwi

Kierunek drzwi możesz też sprawdzać na zewnątrz. Gdy stoisz na zewnątrz budynku – drzwi otwierają się na zewnątrz. Gdy stoisz wewnątrz budynku – drzwi otwierają się do wewnątrz.

 

WSKAZÓWKA 2: drzwi prawe i lewe

Musisz wiedzieć, że od powyższych reguł istnieją też wyjątki i najczęściej dotyczą one drzwi otwieranych do wewnątrz. Tak naprawdę wszystko zależy od producenta, na jakiego się decydujesz.
W związku z tym, aby mieć 100-procentową pewność co do wybranych przez Ciebie drzwi, przejrzyj dokładnie katalog. Alternatywą będzie skontaktowanie się z biurem obsługi klienta.

 

Drzwi prawe lewe. Jaki kierunek otwierania drzwi w nowym domu?

No dobrze, ale przecież możesz dopiero po raz pierwszy wybierać drzwi zewnętrzne, bo np. budujesz dom lub architekt projektuje dla Ciebie zupełnie nowe mieszkanie. Wtedy niejednokrotnie masz jeszcze prawo wyboru. To Ty wybierasz kierunek drzwi, to Ty decydujesz czy to będą drzwi prawe, czy też lewe (no chyba,  że usytuowanie otworu drzwiowego narzuca nam niejako rozwiązanie). Pamiętaj, zwróć uwagę na komfort użytkowania.

 

Kiedy zatem warto zdecydować się na drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz?

Zdecydowanie wtedy, gdy mamy mały przedpokój/przedsionek. Gdy skrzydło będzie otwierać się do środka, zabierze dodatkowe miejsce, a Ty w miejscu otwierania się drzwi, nie będziesz mógł umieścić już nic więcej. Nie zapomnij zwrócić uwagę na kierunek otwierania drzwi sąsiednich pomieszczeń.

 

WSKAZÓWKA
Gdy do nowego domu wybierzesz drzwi prawe otwierane na zewnątrz, zyskujesz też na ich szczelności. Powodem tego jest siła wiatru, która dopycha skrzydło do ościeżnicy.
Minusem może być jednak ich gwałtowne rozwarcie przy wspomnianych podmuchach – jednak i temu da się zapobiec! Ze względów bezpieczeństwa wystarczy, że zainstalujesz samozamykacz lub dobierzesz odpowiedni odbojnik.

 

Drzwi lewe BLAS

Drzwi lewe BLAS | kolekcja GOLIAT

 

A kiedy drzwi otwierane do środka?

Pewnie nie będziesz zaskoczony, ale wtedy, gdy w przedpokoju nie brak Ci miejsca 😊

Pamiętaj jednak, że wybierając drzwi wejściowe, musisz też wziąć pod uwagę umiejscowienie włączników światła. Zwróć uwagę również na drogę otwierania drzwi zewnętrznych, aby nie kolidowały z wewnętrznymi, które pojawiają się w okolicy.

WSKAZÓWKA
Gdy drzwi wejściowe otwierają się do środka – wiatr odpycha skrzydło od ościeżnicy, przez co stają się mniej szczelne. Sposobem na to są dobrze dobrane zamki listwowe, które doszczelniają skrzydło przy każdym zatrzaśnięciu, jednocześnie ryglując się w kilku punktach.

 

PODSUMOWANIE

Mamy nadzieję, że po tym artykule kierunek otwierania drzwi nie jest już dla Ciebie zagadką, a wybór drzwi wydaje się jakby prostszy. Wiesz już, że skrzydła mogą otwierać się na cztery sposoby, niezależnie od tego czy to drzwi wejściowe, czy też drzwi wewnętrzne. Aby określić, jaki to rodzaj, należy stanąć twarzą twarz ze skrzydłem, by poznać kierunek jego otwierania. Powtórzmy jeszcze raz: drzwi otwierane do środka z zawiasem po prawej stronie to drzwi lewe. Natomiast drzwi otwierane do środka z zawiasem po lewej stronie to drzwi prawe.

Gdybyś jednak, trafiając na naszą ofertę, miał jakieś wątpliwości i pytania – pisz lub dzwoń śmiało.

Alternatywą będzie napisanie wiadomości na naszym Facebooku, do którego swoją drogą serdecznie Cię zapraszamy! 👉 https://www.facebook.com/drzwidoorsystem

Poznaj korzyści naszej oferty.

Udostępnij wpis: