Typowe wymiary drzwi wewnętrznych

Kategoria: Blog, Dodane przez: Przemyslaw Mucha, 16 stycznia, 2024

Drzwi wewnętrzne to jedne z najważniejszych elementów każdego wnętrza. Pełnią nie tylko rolę funkcjonalną, ale i dekoracyjną. Wybierając je, nie można jednak skupiać się tylko na ich wyglądzie. Koniecznie trzeba przemyśleć ich wymiary. Źle dobrane drzwi pokojowe, w tym ich kolor czy fason będzie kłuł w oczy, ale jeśli zdecydujemy się na niestandardowe wymiary drzwi wewnętrznych, przysporzymy sobie dodatkowych kosztów. Może okazać się także, że nietypowy wymiar elementu zamykającego będzie utrudniał przemieszczanie. Czy drzwi wewnętrzne mają zawsze takie same wymiary? Nie! Dlatego oscylując wokół drzwi o typowych wymiarach, możemy wybierać spośród kilku wariantów spełniających oczekiwania niejednego klienta.

Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych

Najczęściej produkowanymi (i kupowanymi) wymiarami typowych drzwi są te o świetle przejścia wynoszącym 80 cm. W ofercie producentów znajdziemy też skrzydła o wymiarach 60, 70, 90, 100, a nawet 110 cm. Można więc przyjąć, że są to standardowe wymiary drzwi, ponieważ ich zakup w autoryzowanym punkcie sprzedaży nie jest wyzwaniem. Mając takie drzwi wewnętrzne na wyciągnięcie ręki, nie musimy szukać stolarza i bać się, że ich cena będzie astronomiczna. Pewne jest to, że bogata oferta ułatwi wybór drzwi, które sprawdzą się do niejednego wnętrza pomieszczenia.

WSKAZÓWKA
Kupując drzwi w autoryzowanym punkcie sprzedaży, należy mieć na uwadze, że drzwi od rozmiaru 100 są najczęściej dostępne za dodatkową dopłatą.

Producenci starają się jak najbardziej wyjść do klienta i odpowiedzieć na jego zapotrzebowania. Dlatego, jeśli nawet wymiary drzwi wewnętrznych w jego pomieszczeniu są inne niż wymienione już 60, 70, 90, 100 czy 110 cm, nie oznacza to, że klient skazany jest na składanie indywidualnego, niestandardowego zamówienia. W ofercie firm produkujących drzwi wewnętrzne znaleźć można także takie rozwiązania jak drzwi jednoskrzydłowe, drzwi zawierające dwa skrzydła drzwiowe oraz drzwi składane. W efekcie standardowe wymiary drzwi wewnętrznych można miksować tak, by dopasować się do indywidualnego charakteru pomieszczenia. W grę będą więc wchodzić drzwi pokojowe takie jak: drzwi pełne, w tym drzwi przylgowe, jak również drzwi przeszklone oraz te mające określony kierunek otwierania (lewe lub prawe). Nie należy też zapominać o funkcjonalności w tym, to by były odporne na ścieranie.

Minimalne wymiary drzwi wewnętrznych

Minimalne wymiary drzwi wewnętrznych regulują przepisy prawa budowlanego. Jednak w dużo większym stopniu dotyczą one obiektów publicznych i przemysłowych niż prywatnych mieszkań. W przypadku obiektów publicznych główny wymiar drzwi w świetle przejścia musi wynosić przynajmniej 900 x 2000 cm. Jeśli w budynku takim przeznaczono pomieszczenia dla osób niepełnosprawnych, drzwi muszą być szerokie na co najmniej 1000 cm. Z kolei w domach prywatnych i mieszkaniach nie kieruje się żadnymi prawnymi standardami — najczęstszym rozmiarem jest po prostu 80 cm.

Najpopularniejszy wymiar drzwi wewnętrznych: 80 cm

Jakie drzwi najczęściej spotkać można w polskich mieszkaniach i domach? Jakie parametry możemy połączyć z hasłem „typowy wymiar drzwi wewnętrznych”? Klasycznym wymiarem drzwi wewnętrznych są tak zwane osiemdziesiątki, czyli drzwi o szerokości światła przejścia 80 cm (choć w rzeczywistości może to być kilka milimetrów mniej). Takie drzwi powszechnie stosuje się do wejść w poszczególnych pomieszczeniach domu m.in. sypialni, kuchni czy łazience. Znajdziemy je w ofercie firmy Erkado (zarówno wśród drzwi ramiakowych Stile, jak i szklanych Graf). Ten szeroki wybór drzwi wewnętrznych pozwala dopasować je do pomieszczenia zarówno w stylu klasycznym, loftowym czy skandynawskim.

wymiary drzwi wewnętrznych

drzwi Frezja od ERKADO

 

Drzwi wewnętrzne: 60 lub 70 cm

Czasem zdarza się, że drzwi „80” są zbyt duże do niewielkiego pomieszczenia. Z tego powodu producenci mają w swojej standardowej ofercie drzwi siedemdziesiątki (o świetle przejścia 70 cm), a nawet sześćdziesiątki (światło przejścia wynosi tu 60 cm). Popularne, niemal typowe wymiary drzwi wewnętrznych do łazienki mają światło przejścia o wielkości 70 cm, ale coraz częściej stosowane są te o świetle przejścia 80. Te mniejsze natomiast bywają stosowane w spiżarni, niedużej garderobie czy toalecie.

Drzwi wewnętrzne: 90 lub 100 cm

Szersze drzwi wewnętrzne (o świetle przejścia wynoszącym 90 lub 100 cm) montowane są w budynkach użyteczności publicznej czy firmach. W domach czy mieszkaniach należą do rzadkości, ponieważ taka szerokość otworu między pomieszczeniami wygląda źle w zestawieniu z typową wielkością pomieszczeń mieszkania czy domu. Jednak niewykluczone, że takie wymiary drzwi stosuje się do salonu czy kuchni w domu. Liczy się funkcjonalność, a przy tym design. Wybór zależy od indywidualnych oczekiwań inwestora.

wymiary drzwi wewnętrznych

Wymiary drzwi wewnętrznych – wysokość

Znamy już typową szerokość wewnętrznych drzwi. A jaka jest ich wysokość? Najczęściej to około 200 cm w świetle przejścia ściany. Nim kupimy ościeżnicę do standardowych drzwi, sprawdźmy, czy ta, która nam się podoba, jest przeznaczona do postawienia na wykończonej posadzce (tak jest najczęściej). Nie martwmy się, jeśli będzie zbyt wysoka – w czasie montażu w większości przypadków dół profili ościeżnicy można bez trudu podciąć o kilka centymetrów.

WSKAZÓWKA

Nim zaczniemy kupować drzwi, zorientujmy się, jaki materiał wykończeniowy będzie miała podłoga (wykładziny mają 2-3 mm grubości, a deska parkietowa nawet 2,2 cm). Wówczas dowiemy się, jaką wysokość maksymalnie może mieć skrzydło drzwiowe. Większość z dostępnych skrzydeł można podciąć (producent zawsze znaczy, czy jest taka możliwość oraz o ile cm można je przyciąć), ale nie każde (zależy to od materiału, z jakiego je wykonano).

Wstępny samodzielny pomiar otworu drzwiowego

Nim wybierzemy model drzwi i zamówimy potrzebną ilość, musimy dobrze znać wymiary otworów drzwiowych oraz grubość murów. Taki pomiar możemy wykonać samodzielnie lub przedstawić sprzedawcy wymiary z projektu lokalu.
Do wykonania pomiaru potrzebujemy tylko miarki, kartki, ołówka lub długopisu. Nie ufajmy swojej pamięci i wynik każdego pomiaru lepiej od razu zaznaczajmy na kartce.

Zacznijmy od zmierzenia wysokości. Rozciągnijmy miarkę od prawego kąta w otworze i rozwińmy ją w dół. Taką samą czynność wykonajmy od lewego kąta oraz z dwóch miejsc przy górnej krawędzi.

 

Drzwi wewnętrzne – składowe pomiaru

Pomiar w jednym miejscu nie wystarczy z powodu możliwych nierówności. Dokonując pomiarów, sprawdźmy również, jaka jest ściana, a dokładnie jej pion. Jej krzywizny mogą być problematyczne przy ościeżnicach regulowanych (kątownik zamykający może się nie dopiąć), dlatego wówczas konieczne będzie zastosowanie kątownika z przedłużonym piórem.

W czasie pomiaru trzeba przyjąć wiele czynników – np. wysokość otworu montażowego. To po jego określeniu pracownik sklepu wie, czy będą się nadawać typowe drzwi wewnętrzne (wraz z futryną). Może okazać się, że standardowy rozmiar nie będzie pasować i konieczne będzie powiększenie otworu (rozkucie) lub skrócenie skrzydła. Ten wymiar podpowie nam także, jaką opaskę wybrać: 60 mm czy może 80 mm.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Jak zmierzyć drzwi?

 

Podsumowanie

Choć samo mierzenie może wydawać się proste, to nie jest to banalna czynność. Wykonanie dokładnego pomiaru potrafi być nie lada wyzwaniem. Pomiar – tak krótkie i proste słowo, a sprawia tyle kłopotu nawet fachowcom z wieloletnim stażem. Właśnie dlatego najlepiej zaufać specjalistom zajmującym się drzwiami, którzy nie tylko fachowo „zdejmą miarę”, ale także wezmą pod uwagę dane pomieszczenie, jego zastosowanie, a przy tym przestrzeń oraz jej wykończenie. Wtedy takie drzwi wewnętrzne będą stanowić idealny wybór, dobrany do charakteru pomieszczenia mieszkania czy domu.

 

O autorze

Udostępnij wpis: