Ościeżnica metalowa czy drewniana? Porady eksperta

Kategoria: Blog, Dodane przez: Zbigniew Gmitrzykowski, 24 marca, 2023

Ościeżnica metalowa czy drewniana? Porady eksperta

Drzwi to skrzydło wraz z ościeżnicą. Razem stanowią jedno. To ościeżnicę montuje się wokół drzwi. Na niej osadza się skrzydło drzwiowe. Na rynku jest szeroki wybór tych ram drzwiowych. My przyjrzymy się ościeżnicom szczegółowo. Ościeżnica metalowa czy drewniana? Którą wybrać? 

Ościeżnica regulowana drewniana

Elementy ościeżnicy

Ościeżnica stanowiąca ramę wokół skrzydła drzwiowego złożona jest z kilku elementów, a dokładnie z trzech: belki poziomej, pionowej zamkowej oraz pionowej zawiasowej.

Jak sama nazwa wskazuje — po stronie zamkowej znajduje się zamek, który rygluje drzwi. Natomiast po stronie zawiasowej zawiasy, które często są regulowane płaszczyznowo.

 

Wybór ościeżnicy — co wziąć pod uwagę?

Na rynku dostępne jest wiele ościeżnic. Chcąc wybrać odpowiednią, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów technicznych m.in.:

  • rodzaj ściany (materiał budulcowy),
  • jej grubość,
  • umiejscowienie otworu drzwiowego (położenie elementów nośnych oraz sąsiadujących ścian).

Może i to oczywiste, ale wybierając odpowiednie drzwi, należy brać pod uwagę, i skrzydło, i ościeżnicę.

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ zdarzają się przypadki, gdy ościeżnica jest już zamontowana. Albo na odwrót — mamy już kupione skrzydło i szukamy do niego ościeżnicy.

 

Ościeżnica drzwi wewnętrznych

Ościeżnica dla drzwi we wnętrzu zazwyczaj jest wykonana z drewna lub płyty MDF, ponieważ te materiały dają szerokie pole do popisu pod względem designu.

Tego typu ramy nie są tak surowe, o wręcz technicznym charakterze. Pokrywa się je okleinami o wzorze oddającym dany gatunek drewna. W połączeniu z podobnym skrzydłem daje to efekt nietuzinkowego wyglądu.

Ościeżnica stała lub regulowana

Drzwi wewnętrzne mogą być osadzane na ścianach o różnej grubości. W takich przypadkach dobrze jest rozważyć wybór pomiędzy ościeżnicą stałą lub regulowaną.

Ościeżnica stała

Nie ma możliwości regulacji, ponieważ ma określone wymiary. Ściana przygotowana pod taką ościeżnicę powinna być wyrównana i mieć grubość pomiędzy 6 a 10 cm.

Ten rodzaj jest powszechnie znany i stosowany do wnętrz każdego typu. Jej rama nie posiada opasek, a na maskowania łączeń ze ścianą stosuje się ozdobne listwy (z jednej strony opaskowe, a z drugiej ćwierćwałki). Natomiast co do ramy to w przypadku tego elementu jest ona wąska.

Zdjęcie produktu marki ERKADO - ościeżnica stała.

Ościeżnica regulowana

Posiada ona w swej budowie zarówno element stały, jak i regulowany. Regulacja elementu ruchomego jest sprecyzowana przez producenta i ma on zakres do 2 cm, co daje objęcie grubości ściany w granicach od 7,5 do 50 cm. Taki rodzaj ościeżnicy świetnie sprawdzi się tam, gdzie ściany są nierówne i mają nietypową grubość. W swej budowie te ościeżnice są masywniejsze od stałych. To ogranicza je pod względem montażu w luce otworowej stykających się ze sobą ścian prostopadłych. W takim przypadku nie ma możliwości zainstalowania opasek maskujących, bo te się po prostu nie zmieszczą.

Ościeżnica regulowana - produkt marki ERKADO

Ościeżnica renowacyjna

Przy okazji ościeżnicy regulowanej warto wspomnieć o tzw. ościeżnicy renowacyjnej, która jest rodzajem regulowanej. Są to opaski niewymagające rozbiórki ani wymiany skrzydeł drzwiowych (bez problemu można ich użyć do drzwi o wymiarach, których norma jest odpowiednia, a także do składanych, przesuwnych czy rozwieranych otworów drzwiowych). Co najważniejsze można je nakładać bezpośrednio na stare ościeżnice, co ułatwia ich montaż. Jednak warto wziąć pod uwagę to, iż wybierając ościeżnicę renowacyjną, otwór drzwiowy zmniejszy się o ok. 2,8 cm, co do szerokości oraz 1,4 cm wysokości.

Ościeżnica ukryta

Dostępne na rynku modele ościeżnicy ukrytej w ścianie dostosowane są do jej grubości, wynoszącej od 5,2 do 52 cm. Taki rodzaj ościeżnicy nie ma widocznej ramy wokół skrzydła. Jest ona natomiast zamaskowana w ścianie i ukryta pod warstwą tynku lub okładziną płyty gipsowo-kartonowej. Chcąc zamontować ten rodzaj ościeżnicy, wskazane jest, by odbył się on przy okazji gruntownego remontu, gdyż wymaga to odpowiedniego przygotowania zarówno ścian, jak i podłogi. Sama budowa takiego elementu jest zauważalna, dopiero gdy otworzymy drzwi.

Dodatkowo coraz więcej modeli posiada montażowe wkładki dekoracyjne, które można dobrać do skrzydła, nadając im wyjątkowej stylistyki.

Kolor ościeżnicy drzwi wewnętrznych

Funkcjonalność to jedno, estetyka natomiast to drugie. Rama drzwiowa wraz z opaskami, które je otaczają, nadają ostatecznego charakteru drzwiom jako całości. W przypadku drzwi wewnętrznych skrzydło nie musi być w tym samym kolorze, co ościeżnica. Różne kolory ościeżnicy i skrzydła drzwi podnoszą estetykę i nadają wnętrzu nowoczesności.

Produkt marki ERKADO - biała ościeżnica bezprzylgowa

Rodzaj pomieszczenia a materiał ościeżnicy

W pomieszczeniach takich jak salon, pokój dzienny, sypialnia stosowane są w większości przypadków ościeżnice z MDF-u lub drewna. W odniesieniu do kuchni, łazienki czy pralni, gdzie mamy podwyższony poziom wilgoci, stosowane są zabezpieczenia elementów ramy, a w szczególności ich krawędzi przed wchłanianiem wilgoci. W przypadku pomieszczeń gospodarczych czy technicznych (spiżarka, kotłownia, pokój gospodarczy) świetnie się sprawdzą ościeżnice z metalu.

Drzwi zewnętrzne — ościeżnica

Ościeżnica metalowa

Te ramy drzwiowe, czyli ościeżnice metalowe produkuje się z blachy metalowej mającej grubość od 1,2 do 1,5 mm. Są pokrywane proszkowo farbami w różnorodnych kolorach.

Ościeżnica metalowa jest solidna, trwała i odporna na wszelkiego rodzaju czynniki, czy to mechaniczne, czy atmosferyczne.

Wygląd takiej ościeżnicy ma surowy, minimalistyczny charakter. Nadaje się więc do nowoczesnych, loftowych aranżacji. Krawędzie elementów takiej ościeżnicy oraz jej opaski są proste i pozbawione dekoracji. Dlatego też pasują do skrzydła równie surowego.

Ościeżnica drewniana

Takie ościeżnice tworzy się z drewna sosnowego, gdyż to ogólnodostępny i tani rodzaj materiału. Chcąc zachować jej surowy charakter, nie maluje się ich farbami kryjącymi, a jedynie lakieruje.

Pragnąc zmienić drewniany wygląd tego rodzaju ościeżnicy, maluje się ją farbami kryjącymi, lakierując w końcowej fazie wykończenia.

Ten element drzwi tworzy się także z drewna klejonego, co zapobiega wypaczeniu związanemu z wilgocią oraz różnicami temperatur, zmieniającymi się w ciągu roku, czy pory dnia. W tego rodzaju ościeżnicach drewno klejone jest na mikrowczepy, nadając jemu trwałość i wytrzymałość.

Poza tym ościeżnice drewniane mogą być pokryte także okleinami o różnych wzorach i kolorach oddających, czy to charakter drewna, czy samego wnętrza.

Ościeżnice drewniane to nie tylko te sosnowe, ale np. dębowe. W tym przypadku należy liczyć się z tym, że rama będzie cięższa a cena wyższa.

Ościeżnica z MDF-u

Płyta wiórowa MDF to rodzaj materiału, który jest równie wytrzymały i funkcjonalny jak drewno. Wielu producentów drzwi zewnętrznych dodatkowo zabezpiecza je przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Poza tym w tych ościeżnicach można wybrać różnego rodzaju opaski wykańczające. Stanowią one elementy dekoracyjne i nadają minimalistycznego lub bogatego charakteru.

 

Ościeżnice drzwi zewnętrznych – „plusy” i „minusy”

Jeśli chcemy wybrać ościeżnicę drewnianą do drzwi wejściowych, to będzie ona dobrym rozwiązaniem w przypadku silnych mrozów. Ten rodzaj ramy drzwiowej mniej przewodzi ciepło niż np. stal i po prostu jest cieplejsze. Poza tym efekt tzw. przemarzania, gdzie ościeżnica się poci, gdy na dworze mróz zelżeje, nie występuje w przypadku tego rodzaju elementu.

Jednak są i „minusy”. Ościeżnica drewniana drzwi zewnętrznych wymaga częstszej renowacji niż stalowa. Drewno narażone na różnego rodzaju warunki atmosferyczne może ulec nie tylko przebarwieniom, ale także zniekształceniom i chłonąć wilgoć. Dotyczy to także ościeżnic z płyty MDF-u.

A ościeżnica metalowa? W przypadku ościeżnicy metalowej sprawa wygląda nieco inaczej. Narażona jest ona na niesprzyjającą aurę — mróz, śnieg, deszcz, a także wiatr. Poza tym będzie ona przemarzać. Gdy na dworze wystąpi siarczysty mróz, na metalowej ościeżnicy pojawi się lód. Kiedy mróz zelżeje, a lód będzie topnieć, rama zacznie się pocić. Kapiąca z niej woda pomoczy nie tylko próg, ale i podłogę. Świetny rozwiązaniem będzie zamontowanie ościeżnicy z wypełnieniem termoizolacyjnym jak np. pianka poliuretanowa, styropian, zapobiegające przemarzaniu i poceniu się ramy.

Cena, gwarancja, opinie oraz aktualne oferty — wszystkie te informacje znajdziesz bezpośrednio u współpracujących z nami producentów.

Producenci współpracujący z Doorsystem

Udostępnij wpis: