Jak zamontować drzwi techniczne?

Kategoria: Blog, Dodane przez: Zbigniew Gmitrzykowski, 18 sierpnia, 2022

Drzwi stalowe techniczne są coraz częściej wykorzystywane na użytek domowy, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Ze względu na swoje parametry montowane są w garażach (jako drzwi łączące dom z garażem), kotłowniach, pralniach, spiżarniach i piwnicach. Nierzadko traktowane są jako drzwi wejściowe do szaletów miejskich, sklepów, na basen czy do wielu firm. Dlaczego?

To zasługa ich wysokiej odporności na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne (w porównaniu do tradycyjnych drzwi płytowych). Po prostu – decydując się na nie, właściciel zyskuje pewność, że produkt, który zakupił, będzie mu służył przez wiele lat.

Jednak współczesne drzwi techniczne są nie tylko wytrzymałe, ale i estetyczne. Dodatkowo cechują się dobrą izolacyjnością i konkurencyjną ceną. Jednak, by spełniały swoją rolę przez wiele lat, muszą być odpowiednio zamontowane. Zobaczcie, jak prawidłowo je osadzić.

Montaż drzwi technicznych: dobór narzędzi

Osadzenie drzwi technicznych nie jest zadaniem, którego nie można podjąć się samodzielnie. Nim jednak nasze drzwi wewnętrzne (dedykowane pomieszczeniu technicznemu) przyjadą ze sklepu, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją ich montażu.

Trzeba również pamiętać, że w czasie montażu należy trzymać się ogólnych zasad instalacji konstrukcji budowlanych (czyli identycznych jak wtedy, gdy montujemy zwyczajne drzwi zewnętrzne czy drzwi wewnętrzne).

Po przeczytaniu instrukcji warto zabrać się do kompletowania wszystkich niezbędnych narzędzi. Drzwi techniczne zamontujemy zdecydowanie szybciej i sprawniej, jeżeli w zasięgu ręki leżeć będą potrzebne narzędzia. Mając niezbędne akcesoria przy sobie, zaoszczędzimy nie tylko czas, ale i unikniemy niepotrzebnej frustracji.

 

Niezbędne narzędzia do montażu drzwi technicznych

Przed rozpoczęciem montażu drzwi stalowych technicznych musimy skompletować następujące narzędzia:

  • poziomicę;
  • nóż;
  • śrubokręt;
  • klucze imbusowe;
  • młotek;
  • wkręty;
  • wkrętarkę;
  • wiertarkę;
  • kątownik;
  • pistolet do silikonu;
  • taśmę malarską;
  • listwy rozporowe;
  • klocki dystansowe;
  • kliny;
  • piankę montażową.
    Opcjonalnie, mając do zamontowania drzwi specjalistyczne, można uzbroić się również w kotwy montażowe. Wiedząc, że nasz warsztat pracy jest kompletny, możemy zacząć osadzać drzwi techniczne zewnętrzne lub te przeznaczone do wewnątrz pomieszczeń.
    Wszystko pod ręką? To bierzemy się do pracy!

 

Drzwi stalowe techniczne – od czego zacząć montaż?

Drzwi do pomieszczeń gospodarczych w znakomitej większości są drzwiami wewnętrznymi. To ważne, bo w takim przypadku nieistotna jest dla montującego konstrukcja ścian. Drzwi wewnętrzne techniczne stanowią w takim przypadku głównie przegrodę między pomieszczeniami.

Sprawa komplikowałaby się bardziej w przypadku, gdybyśmy musieli założyć drzwi zewnętrzne. Wtedy konstrukcja ścian jest bardzo ważna. Wiedząc, czy ściana jest jednowarstwowa, dwuwarstwowa czy trzywarstwowa, można właściwie ulokować skrzydło w otworze i w ten sposób zlikwidować obwodowy mostek termiczny.
Montaż wewnętrznych drzwi technicznych zaczynamy od przygotowania otworu montażowego. Będzie on nieco inny, w zależności od rodzaju ościeżnicy, jaką posiada dane skrzydło.

Drzwi techniczne stalowe a rodzaje ościeżnic

Zanim zaczniemy montować nasze drzwi techniczne, rzućmy jeszcze okiem, czy otwór w ścianie jest właściwie przygotowany. To ostateczny moment, żeby zobaczyć, czy drzwi techniczne ze stali nierdzewnej będą mogły być zainstalowane w oczyszczonym, otynkowanym i zagruntowanym otworze.
Wiedząc, że otwór jest poprawnie przygotowany, możemy brać się za montaż ościeżnicy. Jej wybór powinniśmy przemyśleć na etapie wyboru drzwi. Bez względu na to, czy montujemy drzwi zewnętrzne, czy wewnętrzne, najlepszą opcją w przypadku drzwi technicznych jest ościeżnica regulowana.

drzwi techniczne stalowedrzwi techniczne stalowe URAN – marka BLAS

Ościeżnica regulowana – zaleta

Niezależnie od tego czy będziemy zakładać drzwi wejściowe, czy drzwi gospodarcze wewnętrzne, ościeżnica regulowana ma tę samą główną zaletę.
Jak sama nazwa wskazuje, ościeżnica jest regulowana, a przez to bardzo uniwersalna. Możliwość indywidualnego dopasowania sprawia, że ładnie wykańcza nam cały otwór i nie wymaga specjalnego przygotowania (składa się z kilku elementów w taki sposób, by po montażu wszystko ładnie zabudować).

Inne rodzaje ościeżnic

Skrzydło techniczne można także dopełnić ościeżnicą pełną. Jeżeli na taką się zdecydowaliśmy, to montujemy ją wewnątrz otworu montażowego. Następnie (po aplikacji) wykańczamy dodatkowo otwór płytą g-k albo po prostu samym tynkiem.
Dostępną na rynku opcją, wybieraną najczęściej ze względu na niską cenę, jest ościeżnica narożna. Trzeba pamiętać, że nim wstawimy do niej drzwi gospodarcze, musimy przygotować otwór o odpowiedniej wielkości.
Ościeżnica narożna montowana jest na brzegu ściany tak, by zewnętrzna część ościeżnicy naszła na mur. W efekcie taka ościeżnica wykończy nam otwór jedynie z jednej strony, a z drugiej pozostaje nam tynkowanie czy też sucha zabudowa.

 

Drzwi wejściowe techniczne – montaż ościeżnicy regulowanej

Chcąc zamontować ościeżnicę regulowaną, potrzebujemy kilku z przygotowanych uprzednio narzędzi. Na pewno niezbędne będą: wkrętak (lub wkrętarka), poziomica, rozpórki, klocki dystansowe, kliny oraz niskoprężna pianka montażowa.

 

Jak zamontować drzwi do pomieszczeń gospodarczych krok po kroku

1. Pierwszym krokiem niech znów będzie upewnienie się, czy mamy wszystkie narzędzia oraz, czy pole pracy mamy posprzątane.
Musimy mieć do dyspozycji czystą, gładką powierzchnię, na której bezpiecznie położymy drzwi i nie spowodujemy porysowania powłoki zewnętrznej jeszcze przed montażem.
Nawet drzwi techniczne nie lubią mieć kontaktu z chropowatym i brudnym podłożem.
Na tym etapie sprawdźmy również, czy produkt, który otrzymaliśmy zgadza się z zamówionym pod względem rozmiaru koloru czy ewentualnych wad technicznych. Jest to szalenie ważne, w szczególności gdy w grę wchodzi wymiana drzwi, zatem zanim zdemontujesz stare skrzydło, najpierw sprawdź nowe.

2. Drugim krokiem jest wyjęcie ościeżnicy regulowanej z opakowania. Tej raczej nie musimy składać, gdyż do drzwi technicznych przeważnie jest ona dołączana w wersji złożonej.
Ważne jednak, by nie niszczyć od razu opakowania czy etykiety producenta. Przyjdzie na to czas po zakończeniu montażu, kiedy okaże się, że wszystko jest w porządku.

3. Trzecim krokiem winno być wysunięcie elementu zamykającego z ościeżnicy.
Po wyjęciu elementu zamykającego montujemy już ościeżnicę.

4. Na koniec pora na mocowanie ościeżnicy w otworze ściany oraz zakładanie przy tym klocków dystansowych i rozpórek regulowanych na wysokości zawiasów dolnych i górnych oraz zamka i progu, utrzymując liniowość konstrukcji.

 

Drzwi techniczne – zakładanie skrzydła na ościeżnicę

Przed finalnym założeniem skrzydła drzwiowego, trzeba jeszcze dokonać ostatecznej oceny następujących elementów dotychczasowego montażu:

  • przylegania do ościeżnicy;
  • wielkości szczeliny między dolną krawędzią skrzydła a podłogą
  • płynności zamykania i otwierania;
  • działania zamka (przekręcanie klucza;

Usztywnianie całej konstrukcji

Ostateczna ocena powyższych elementów dokonana? Wszystko w porządku?
Jeśli wszystko działa, jak trzeba, śmiało możemy teraz przystąpić do następnego kroku. Kluczem do poprawności wykonania tego zadania są listwy rozporowe. Należy zamontować je pomiędzy wewnętrznymi bokami ramy. Bardzo ważne jest równoczesne umieszczenie pod ich krawędziami podkładki z grubej tektury bądź filcu. W ten sposób zabezpieczymy ościeżnicę przed nadmiernym zniszczeniem.
Następnie musimy zamocować próg skrzydła zgodnie z poziomem podłogi w budynku. I tu należy wiedzieć, że niezbędnym akcesorium na tym etapie staje się specjalny klej montażowy lub zaprawa murarska.

Drzwi techniczne – pianka montażowa

Jeśli cała konstrukcja jest już poprawnie usztywniona, możemy rozpocząć aplikację pianki montażowej. Nie jest to trudne. Wystarczy wstrzyknąć piankę montażową pomiędzy mur i ościeżnicę na wysokości rozpórek.

 

Drzwi techniczne zewnętrzne – prace wykończeniowe

Do prac wykończeniowych możemy przejść po odczekaniu doby od wstrzyknięcia pianki montażowej.
Po 24 godzinach możemy śmiało pozbyć się taśmy malarskiej i drewnianych klinów. Natomiast w miejsca, w których znajdowały się kliny, ponownie musimy użyć pianki.
Prace wykończeniowe to także moment na zamontowanie klamki, zamka i szyldów oraz uszczelek, jeśli takie są w zestawie. Na koniec warto również zweryfikować poprawność montażu drzwi stalowych technicznych. W razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości można je szybko skorygować poprzez odpowiednią regulację zawiasów.

Podsumowanie

Poprawny montaż drzwi technicznych jest niezwykle ważny. Gdyż tylko właściwe (zgodnie z powyższą instrukcją) zamontowanie gwarantuje długą żywotność drzwi, a także pozwala zachować parametry opisane przez producenta.
A przecież wszystkim nam chodzi o to, by skrzydło przez lata służyło właścicielom. Zadbajmy zatem, aby cieszyło się długą żywotnością, właśnie przez poprawność przeprowadzonego montażu.

Udostępnij wpis: