Jak przygotować drzwi na zimę?

Kategoria: Blog, Dodane przez: Przemyslaw Mucha, 12 września, 2022

Sezon zimowy tuż, tuż. W tym roku może być wyjątkowo trudny, więc warto dobrze doregulować i “ocieplić” drzwi wejściowe. Choć tak naprawdę w kontekście dobrych drzwi, określenie “ocieplanie drzwi zewnętrznych” jest niewłaściwe. Raczej powinniśmy mówić o przygotowaniu drzwi na zimę. Jak wykonać to prawidłowo?

Najczęstsze przyczyny straty ciepła

Często wysokie rachunki za ogrzewanie i ciągłe odczuwanie chłodu dopiero zmuszają nas do refleksji nad tym, co faktycznie sprawia, że ciepło ucieka z domu. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są drzwi wejściowe z nieszczelnościami.
Jednak nie same szpary odpowiadają za uciekanie ciepła. Sama szczelność drzwi może być poprawna, a za przedmuchami stać może zupełnie inna kwestia. Często stoi za tym niepoprawnie osadzone skrzydło drzwiowe. Winowajcą czasem, choć rzadko, bywa także ramka w drzwiach. Ramki wykonane są z inoxu i mocowane (klejone) na stałe do drzwi. Jeżeli mimo to powoduje nieszczelności, świadczy to o tym, że jest po prostu zła, a same drzwi nadają się do wymiany lub odesłania na gwarancję.

Czemu wieje od drzwi wejściowych?

Drzwi tracą też na termoizolacyjności przez lata eksploatacji. Używanie ich od lat powoduje zużycie uszczelek (czasami okazuje się, że jest ich za mało) i rozregulowanie. Objawem świadczącym o tym, że drzwi trzeba doregulować i wyposażyć w nowe uszczelki zazwyczaj jest odczuwanie powiewów wiatru w pobliżu drzwi.

Do sporych strat ciepła przyczynia się także nieprawidłowo zamontowany próg. Powodem mogą być również nieszczelności między ościeżnicą a skrzydłem. Taka “dolegliwość” drzwi stosunkowo szybko daje o sobie znać i to w wyraźny sposób. Objawami są: skraplanie wody w okolicy ościeżnicy, wzmożony ruch powietrza, a czasami nawet wykwity pleśni.

Dlaczego warto zainwestować w dobre drzwi?

Często bagatelizowaną przyczyną straty ciepła w domu są drzwi wejściowe niskiej jakości. Drzwi zewnętrzne, które mają cienką warstwę izolacyjną lub nie mają jej wcale, charakteryzują się tym, że ich współczynnik przenikania ciepła jest bardzo duży.
By nie wpuszczać do domu chłodu, przed wyborem drzwi, zawsze należy poznać współczynnik termoizolacyjności danego modelu.

 

Współczynnik przenikania ciepła

Dobre drzwi powinny charakteryzować się odpowiednim współczynnikiem “U”, czyli przenikania ciepła. Ile powinien wynosić?
Drwi o współczynniku wyższym niż 1,7 (W/m2K) nie wolno sprzedawać w Polsce. Gdyby jednak ktoś chciał kupić jakiś stary model, niech tego absolutnie nie robi! Drzwi zewnętrzne, które można nazwać przeciętnymi, powinny mieć współczynnik przenikania ciepła na poziomie nie wyższym niż wspomniane 1,7.

 

Drzwi z odpowiednim współczynnikiem U

Drzwi zewnętrzne od renomowanych producentów powinny mieć współczynnik “U” nie większy niż 1,7 (W/m2K). Oczywiście, by generować jak najmniej strat ciepła, drzwi muszą zostać odpowiednio zamontowane. By nie stracić niezbędnej gwarancji, należy zastosować się do wszystkich wytycznych producenta.
Trzeba pamiętać, że wszystkie parametry dotyczące ocieplenia drzwi muszą zostać potwierdzone stosownymi certyfikatami przez samego producenta.
Bardzo często jedną z konieczności, jest obowiązek skorzystania z fachowej, certyfikowanej ekipy montażowej.

jak ocieplić drzwi - przenikalność cieplna

przenikalność cieplna w drzwiach BLAS – kolekcje GOLIAT i PRESTON

 

Szczelne drzwi – jaka oszczędność?

Drzwi zewnętrzne o znacznie lepszych parametrach termicznych pozwalają na odczuwalne poprawienie komfortu termicznego w domu. Jednak wyższa temperatura wewnątrz to nie jedyny odczuwalny benefit. Szczelne drzwi to również realna oszczędność pieniędzy.
Eksperci wyliczają, że dobre drzwi wejściowe to 30 proc. straty ciepła mniej. Przy coraz wyższych cenach energii elektrycznej, gazu czy innych paliw opałowych to znaczna ulga dla kieszeni.

Jak ocieplić drzwi samodzielnie i czy to dobry pomysł?

Jeśli podejrzewasz, że twoje drzwi wejściowe mają nieszczelności, możesz w wyjątkowych przypadkach próbować ocieplić drzwi zewnętrzne na własną rękę. Jeżeli powodem wiania są rozregulowane zawiasy, raczej bez problemu poradzisz sobie z naprawą. Całe “ocieplenie” drzwi zewnętrznych polega wówczas na właściwym ustawieniu drzwi w stosunku do ościeżnicy i dostosowaniu do uszczelki.
Bez pomocy fachowca powinna udać się również wymiana uszczelek między skrzydłem drzwiowym a ramą czy progiem. Wyregulowanie docisku w części zamkowej ościeżnicy również nie jest skomplikowane, a tak poprawione drzwi powinny znacznie lepiej chronić przed utratą ciepła.

 

Czym producenci ocieplają drzwi zewnętrzne?

Wśród drzwi zewnętrznych wyróżnić można drzwi stalowe, drzwi drewniane, drzwi aluminiowe czy drzwi wykonane z kompozytu lub PCV. Bez względu na to, jaki materiał został zastosowany z zewnątrz, większość drzwi dobrej jakości ma wbudowaną wewnątrz warstwę ocieplającą.
Drzwi wejściowe mają ocieplenie najczęściej wykonane na ramie. Między warstwy sklejki czy drewna wsadza się styropian lub wypełnia pianą poliuretanową.

przekrój drzwi zewnętrznych drewnianych DERPAL

Jak poprawnie uszczelnić drzwi ze sklepu?

By nowe, nawet najlepszej jakości drzwi, nie straciły swoich parametrów, należy je odpowiednio zamontować.W całym procesie montażu bardzo istotne jest odpowiednie osadzenie ościeżnicy. Zazwyczaj umiejscawia się ją blisko krawędzi muru (jeśli ściana jest dwuwarstwowa) wykonując tzw. warstwowy (ciepły) montaż.

Czym jest ciepły montaż? To po prostu metoda, której celem jest poprawa termiki drzwi. Polega na tym, że styk drzwi i ściany okleja się specjalnymi taśmami (paroszczelną od wewnątrz i paroprzepuszczalną od zewnątrz), a sama izolacja może być wykonana pianą bądź taśmą rozprężną.

Decydując się na ciepły montaż drzwi o bardzo dobrej izolacyjności, trzeba zwrócić uwagę na to, żeby dookoła ościeżnicy nie powstawały mostki termiczne. W dwuwarstwowej ścianie ościeżnicę zamontuj jak najbliżej zewnętrznej krawędzi ściany nośnej, a w jednowarstwowej – w połowie grubości muru.

 

Progi termoizolacyjne

Ocieplenie drzwi to nie jedyny element, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w mieszkaniu. Równie ważny jest dobrej jakości i porządnie zamocowany próg. We współczesnym budownictwie powszechne staje się wykorzystanie progów termoizolacyjnych.
Progi osadza się na podwalinach podprogowych dedykowanych do danego progu lub po prostu na bardzo twardym materiale jakim jest np. styrodur.

 

Termo ościeżnice

Używanie ciepłego progu to nie jedyny sposób na to, by zwiększyć komfort termiczny wewnątrz budynku. W przypadku stalowych drzwi zewnętrznych doskonałym rozwiązaniem, który poprawia parametry nawet najlepszych drzwi stalowych, są termo ościeżnice. Ich głównym zadaniem jest ograniczenie przenikania ciepła z domu na zewnątrz.

Ościeżnica termo, taka jak w przypadku drzwi stalowych BLAS to ościeżnica hybrydowa stalowo-drewniana. Wykonana jest z klejonego drewna i powleczona blachą aluminiową w kolorze drzwi. Taka konstrukcja nie tylko poprawia jej stabilność, ale i przekłada się na lepsze parametry termiczne. Budowa ościeżnicy termicznej pozwala na wyhamowanie procesu uciekania ciepła. By termo ościeżnica działała, jak należy, dobrze jest wyposażyć w poszerzenie podprogowe, aby odizolować dobrze dół profilu ościeżnicy. Ciepła ościeżnica to zwykle wydatek kilkuset złotych, ale to na pewno dobrze zainwestowane pieniądze.
Ościeżnice termo dostarcza np. marka BLAS, której flagowym produktem są właśnie drzwi zewnętrzne stalowe. Aby zobrazować Ci działanie ościeżnicy termo, poniżej przedstawiliśmy jak przy jej zastosowaniu wygląda przenikalność cieplna. Natomiast na bazie przekroju zobaczysz jej ciepłe, solidne wypełnienie.

jak ocieplić drzwi - ciepła ościeżnica

ościeżnica termo w ofercie BLAS 

 

Przygotowanie drzwi do zimy – czy warto?

Po zaprezentowaniu powyższych zalet ciepłych drzwi, chyba już nikt nie ma wątpliwości, czy warto odpowiednio doregulować drzwi przed rozpoczęciem sezonu zimowego. By zrobić to porządnie, należy liczyć się z kilkuset złotowym wydatkiem. Jednak 30 proc. oszczędności ciepła (w porównaniu z niezabezpieczonymi drzwiami) szybko przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie. Dobre drzwi zewnętrzne mają szczególnie duże znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy z gazem, prądem czy węglem może być różnie.

Udostępnij wpis: