Ciepły montaż drzwi zewnętrznych

Kategoria: Blog, Dodane przez: Zbigniew Gmitrzykowski, 30 stycznia, 2023

Ciepły montaż drzwi zewnętrznych

Wybierając drzwi zewnętrzne, warto przed montażem posiąść co nieco wiedzy. Na jaki temat? Jak je osadzić w ścianie, by zadbać o nasze wnętrze, tak, by nie traciło ciepła. Ważne jest również to, co dzieje się na zewnątrz — warunki atmosferyczne potrafią być kapryśne. Zatem na co zwrócić uwagę i jak przeprowadzić ciepły montaż drzwi zewnętrznych? Podpowiadamy w tym artykule.

 

Ciepło i wilgoć — czy tylko to?

Odpowiednie zamontowanie drzwi zewnętrznych jest niezwykle istotne, ponieważ ma wpływ na ich długość użytkowania czy komfortowe korzystanie. Równie istotna jest ochrona przed utratą ciepła. Jeśli o to nie zadbamy, to drzwi szybko nadadzą się do wymiany. A poza tym będziemy mieli trudność z ich otwieraniem i zamykaniem.

Drzwi zaczną się też zniekształcać, co sprawi, że pojawią się tzw. mostki termiczne „przepuszczające” ciepło i wilgoć. Warto więc zdecydować się na drzwi o bardzo dobrych parametrach termicznych. Montując je, należy zrobić to tak skrupulatnie, by wokół ościeżnicy i progów nie powstawały szczeliny pozbawiające nas ciepła i przepuszczające wilgoć.

Brak prawidłowego montażu drzwi zewnętrznych powoduje:

  • utratę ciepła
  • zniekształcanie
  • pojawianie się mostków termicznych (przepuszczają ciepło i wilgoć)
  • problemy z otwieraniem czy zamykaniem.

Optymalizacja montażu drzwi zewnętrznych

Ciepłe drzwi zewnętrzne stanowią integralną całość wraz z ościeżnicą, dlatego jej prawidłowe dopasowanie jest niezwykle ważne. Ościeżnicę osadza się zwykle na zewnętrznej stronie ściany i na tzw. montażu na gorąco, który fachowcy nazywają warstwowym.

Tego rodzaju działanie polega na zaklejeniu styku drzwi i ściany taśmami izolacyjnymi. Normalizują one ruch pary wodnej i powodują, że nie gromadzi się ona w warstwie izolacji termicznej. Wypełnia się więc przestrzenie między ościeżnicą a ścianą pianką lub taśmą rozprężną.

ciepły montaż drzwi zewnętrznych

Tutaj ważnym jest też, by odpowiednie łączniki mechaniczne były tak dobrane (ich rodzaj i rozstaw), by drzwi nie opadały i były stabilnie osadzone w przegrodzie. Należy więc dokonać wyboru w taki sposób, aby uwzględnić grubość i rodzaj ściany, materiał, z jakiego wykonana jest ościeżnica oraz sam ciężar skrzydła drzwiowego.

WSKAZÓWKA

Wykonując ciepły montaż drzwi, weź pod uwagę grubość i rodzaj ściany, materiał wykonania ościeżnicy i ciężar skrzydła drzwiowego.

Niekorzystna aura a drzwi zewnętrzne

Warto też pamiętać, że drzwi zewnętrzne narażone są również od zewnątrz na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Szczególnie wszędobylski jest deszcz — największe źródło dostarczające wilgoć. Sprawa wygląda jeszcze poważniej, gdy mamy drzwi zewnętrzne otwierające się na zewnątrz. Dlatego tak istotne jest, by już na samym początku, przy ich montażu osadzić je optymalnie.

Miejsce ciepłego montażu — istotna sprawa

Zabierając się do ciepłego montażu drzwi wejściowych, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie tworzyły się mostki termiczne, pozbawiające Twojego domu ciepłego powietrza. Dlatego biorąc pod uwagę warstwowość ściany, trzeba ościeżnicę:

  • w ścianie jednowarstwowej umieścić pośrodku grubości muru, tak aby rozkład temperatur w ścianie i drzwiach był niemal identyczny,
  • w obudowie dwuwarstwowej montować jak najbliżej zewnętrznej krawędzi nośnej ściany (kontakt z warstwą izolacyjną); miejsce styku ze ścianą można w takim przypadku przykryć warstwą izolacji termicznej, tworząc ramę, która obejmuje około 2/3 szerokości ramy,
  • w ścianach trójwarstwowych umieścić na warstwie izolacji termicznej.

W domach energooszczędnych i pasywnych o grubości izolacji termicznej pomiędzy 15 a 20 cm drzwi sięgają przynajmniej częściowo do warstwy ocieplenia.

Rozpoczynając więc montaż warstwowy, zaczynamy od uszczelnienia ościeżnicy taśmą uszczelniającą. Wewnątrz natomiast wklejamy taśmę paroizolacyjną.

skrzydło drzwiowe marki BLAS

 

Montaż warstwowy ciepłych drzwi zewnętrznych – krok po kroku

Przy montażu warstwowym ciepłych drzwi należy pamiętać, że pianka montażowa nie może mieć bezpośredniego kontaktu z wodą (wilgocią czy parą wodną). Dlatego należy ją chronić przed deszczem, śniegiem, a nawet działaniem pary wodnej przemieszczającej się z ciepłym powietrzem z wnętrza domu.

Krok 1

Przed umieszczeniem ościeżnicy w otworze drzwiowym w ścianie przy progu oraz na boki ościeżnicy przyklejamy taśmy uszczelniającą:

  • paroizolacyjne od wewnątrz,
  • paroprzepuszczalne od zewnątrz.

 

Krok 2

Po unieruchomieniu i wstępnym zabezpieczeniu ramy, ościeżnica jest zawieszana i sprawdzana pod kątem prawidłowego otwierania i zamykania.

Krok 3

Taśmę izolacyjną zewnętrzną przyklejamy do ściany, natomiast szczelinę wokół ościeżnicy wypełnia się pianką poliuretanową, lekko odsuwając taśmę. Zamiast tradycyjnej pianki montażowej można zastosować rozprężną taśmę uszczelniającą. Taśma rozprężna jest przyklejana do boków ościeżnicy przed wstawieniem jej w ościeże.

Taśma rozprężna mocowana jest luźno, bez rozciągania, z zachowaniem marginesu w rogach. Po rozprężeniu szczelnie wypełni ona każdy styk. Warunkiem koniecznym do tego są zarówno równe powierzchnie ościeża, jak i odpowiednio przygotowany otwór drzwiowy. Jednak i w tym przypadku nieodzowne będą łączniki mechaniczne.

Krok 4

Po takich zabiegach możemy przejść do przyklejenia taśmy izolacyjnej wewnętrznej do ściany, a następnie odpowiedniej regulacji skrzydła drzwiowego, czyli zamontowania zamka, klamki, a także okuć oraz optymalnego ustawienia zawiasów.

ciepły montaż drzwi wejściowych

 

Ciepły montaż drzwi do domu energooszczędnego i pasywnego

Najważniejszą rzeczą jest prawidłowe umiejscowienie drzwi w murze w zależności od ich konstrukcji. Montaż wewnątrz warstwy ocieplenia z wysunięciem drzwi wejściowych stosuje się w ścianach dwu- i trójwarstwowych.

Tutaj ważne jest odpowiednie uszczelnienie połączeń, podparcie ościeżnicy i zachowanie ciągłości izolacji, przy użyciu jak najmniejszej ilości elementów stalowych. Trzeba pamiętać, że takie stalowe detale przewodzą ciepło, a tym samym powodują utratę tak cennego ciepłego powietrza.

Podsumowując, wybierając drzwi wejściowe zewnętrzne, warto wybrać takie, które będą współgrać nie tylko z elewacją budynku, czy pasować do rodzaju oraz grubości muru. Warto pamiętać, by uwzględnić również rodzaj ościeżnicy.

By zapobiec ich wypaczaniu, czy utrudnionemu otwieraniu oraz zamykaniu należy wybierać takie, które będą miały bardzo dobre parametry cieplne. Dobre osadzenie ościeżnicy i drzwi, z uwzględnieniem również kierunku ich otwierania pozwala korzystać z nich latami.

Udostępnij wpis: