Współczynnik przenikania ciepła a drzwi zewnętrzne

Kategoria: Blog, Dodane przez: admin, 19 grudnia, 2024

Współczynnik przenikania ciepła a drzwi zewnętrzne – jak wybrać model, który chroni przed zimnem?

Szukasz drzwi wejściowych do swojego nowego, wymarzonego domu lub mieszkania? A może właśnie nadszedł czas na remont i chcesz wymienić drzwi zewnętrzne na takie, przez które w końcu nie będzie “uciekało” ciepło? Sprawdź w naszym poradniku, na co zwrócić uwagę, przeglądając interesujące Cię modele. Zobacz jak ważny jest współczynnik przenikania ciepła.

Zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek – pomogą one w wyborze drzwi, który będą nie tylko odpowiadały Twojej estetyce, ale również posiadały odpowiednie parametry techniczne, zapewniające m.in. odporność na uszkodzenia, dobrą termoizolację i izolację akustyczną.

Drzwi zewnętrzne, które zapewnią ciepło w domu i mieszkaniu

Kupując lub wymieniając drzwi zewnętrzne, warto wybrać energooszczędny model, czyli taki, który ma niski współczynnik przenikania ciepła. Wpłynie to znacząco nie tylko poprawę komfortu cieplnego mieszkańców, ale również spowoduje mniejsze straty energii, co pozwoli obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Drzwi wejściowe o wysokiej termoizolacyjności to także inwestycja w przyszłość – dzięki temu Twój dom stanie się cieplejszy i bardziej przyjazny środowisku, a Ty zaoszczędzisz.

Współczynnik przenikania ciepła (oznaczany jako “U”) to jedno z najważniejszych kryteriów, które należy brać pod uwagę przy zakupie drzwi zewnętrznych, szczególnie w kontekście zaostrzających się w ostatnich latach wymogów prawnych co do dopuszczalnego poziomu tego parametru. Dlatego aby dokonać świadomego wyboru, warto zacząć od lepszego zrozumienia, czym jest współczynnik przenikania ciepła i czemu odgrywa tak istotną rolę przy wyborze drzwi wejściowych.

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła (U) to parametr, który określa, ile ciepła (energii) przenika przez jeden metr kwadratowy danego elementu budowlanego (np. drzwi, okien, ścian, dachu czy stropodachu) w określonym czasie, przy założeniu, że różnica temperatury pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem budynku wynosi 1 kelwin. Im niższy współczynnik U, tym lepsza izolacyjność cieplna przegrody, czyli tym lepiej dany element izoluje ciepło.

Dlaczego współczynnik przenikania ciepła jest tak ważny przy wyborze drzwi?

Współczynnik przenikania ciepła jest ważnym parametrem w ocenie izolacyjności przegród termicznych w budownictwie, a w przypadku domów pasywnych czy budynków energooszczędnych odgrywa kluczową rolę.

Jak już wspomnieliśmy, im niższa wartość współczynnika przenikania ciepła, tym lepiej wnętrze domu/ mieszkania jest chronione w sezonie jesienno-zimowym przed mroźnym powietrzem z zewnątrz. To z kolei przekłada się na mniejsze straty energii i w efekcie niższe koszty ogrzewania.

Podsumowując, niski współczynnik U gwarantuje:

Oszczędność energii

Drzwi zewnętrzne z niskim współczynnikiem U minimalizują straty ciepła, co jest szczególnie istotne w naszym klimacie, który charakteryzuje się dużą zmiennością warunków atmosferycznych.

Wyższy komfort cieplny

Dzięki lepszej izolacyjności cieplnej, zwiększa się komfort domowników, bo zimne powietrze w bardzo małym stopniu przenika do wnętrza.

Aktualne wymagania prawne co do wartości współczynnika U

Normy w zakresie maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła dla budynków określają przepisy – Warunki Techniczne, zawarte w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy określają odrębne współczynniki U dla różnego typu przegród – ścian zewnętrznych, dachu, okien zwykłych i dachowych, drzwi balkonowych, podłóg czy drzwi zewnętrznych.

Zgodnie z nowymi regulacjami, które weszły w życie 1 stycznia 2021 roku, maksymalny dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych wynosi 1,3 W/(m²·K).

Jest to istotna zmiana w stosunku do wcześniejszych norm, które pozwalały na wyższe wartości tego współczynnika na poziomie 1,5 W/(m²·K).

To oznacza, że produkty dostępne na rynku powinny spełniać określone standardy, by mogły szczycić się mianem ekologicznych i energooszczędnych. Co więcej, warto pamiętać, że w przypadku chęci przeprowadzenia termomodernizacji budynku (np. swojego domu) i uzyskania dofinansowania z rządowych programów, tylko drzwi zewnętrzne o określonych parametrach, w tym niskim współczynniku U, będą kwalifikować do uzyskania dotacji.

Wprowadzenie nowych, bardziej restrykcyjnych warunków technicznych miało na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków i zmniejszenie ich wpływu na środowisko.

Co wpływa na przenikalność cieplną drzwi zewnętrznych?
Na to zwróć uwagę, wybierając konkretny model

Wiemy już, czym jest współczynnik U oraz jak wpływa on na termoizolacyjność drzwi wejściowych. Warto jeszcze podkreślić, że przenikalność cieplna drzwi jest wypadkową kilku czynników, m.in.: materiału, z jakiego wykonane są drzwi, grubości skrzydła drzwiowego czy rodzaju użytego wypełnienia. To te czynniki będą decydować o wartości współczynnika U.

Materiał wykonania

Jaki materiał wykonania wybrać? Wszystko zależy od Twoich preferencji.

Drzwi drewniane charakteryzują się dobrym oporem cieplnym i naturalnym wyglądem, ale wymagają regularnej konserwacji.

Drzwi stalowe czy aluminiowe są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a dzięki odpowiedniemu wypełnieniu oferują bardzo dobrą izolacyjność.

Drzwi z PVC są lekkie i odporne na warunki atmosferyczne, a przy tym stosunkowo tanie.

Zarówno wśród drzwi drewnianych, jak i stalowych czy aluminiowych znajdziesz modele posiadające niski współczynnik przenikania ciepła poniżej 1,3 W/(m²·K), a nawet takie, które nadają się do domów pasywnych. Sprawdzając wartość współczynnika U zwróć jednak uwagę, czy podana wartość dotyczy całych drzwi, czy jedynie wybranych elementów.

Izolacja termiczna

Rodzaj użytego wypełnienia drzwi również wpływa na ich parametry termiczne. Popularne materiały izolacyjne to pianka poliuretanowa, płyty XPS, wełna mineralna czy styropian.

Każde z tych rozwiązań może zapewnić izolację termiczną na podobnym poziomie, jednak konieczne jest zastosowanie różnej grubości warstw, co wpływa zarówno na estetykę drzwi, jak i ich wagę. Dla przykładu, wełna mineralna jest ciężka, a dla osiągnięcia odpowiedniej termoizolacyjności konieczne jest zastosowanie kilku warstw tego materiału. W efekcie drzwi stają się grubsze i cięższe. Jeśli zależy Ci na lżejszym wypełnieniu i cieńszych drzwiach, lepszym rozwiązaniem będzie pianka poliuretanowa.

Poszczególne rozwiązania wpływają również na estetykę drzwi. Podobne parametry izolacyjne można uzyskać, używając wypełnień z poszczególnych materiałów, ale wymaga to zastosowania warstw izolacji o różnej grubości. Przykładowo, wypełnienie drzwi zewnętrznych wełną mineralną może sprawić, że będą mieć grubość nawet ponad 10 cm i bardzo dużą masę. Tymczasem drzwi wypełnione np. pianką poliuretanową są cieńsze, a do tego lżejsze.

Usytuowanie drzwi

Ważne jest także, gdzie drzwi zostaną zamontowane. Drzwi wejściowe, które są narażone na silne działanie wiatru i deszczu, powinny mieć dodatkowe uszczelki i zabezpieczenia, eby zachować dobrą izolację termiczną i chronić przed stratami ciepła.

Właściwy montaż

Drzwi stanowią istotny element przegrody termicznej budynku. Ich opór cieplny oraz jakość montażu mają kluczowe znaczenie dla ograniczenia strat energii. Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej zaprojektowane drzwi nie spełnią swojej roli, jeśli ich montaż będzie wykonany nieprawidłowo. Dlatego warto zlecić to zadanie doświadczonym fachowcom.

Estetyka i funkcjonalność

Oprócz parametrów technicznych, drzwi muszą pasować do stylu remontowanego domu i spełniać Twoje oczekiwania pod kątem wyglądu i wygody użytkowania.

Nie wiesz, które drzwi wybrać? Sprawdź te modele

Oferta modeli drzwi zewnętrznych jest ogromna! Trudno odnaleźć się w gąszczu propozycji, prawda?

W ofercie DOORsystem znajdziesz drzwi, które nie tylko spełniają aktualne Warunki Techniczne, ale także odpowiadają różnorodnym potrzebom i gustom klientów. Proponujemy rozwiązania dostosowane do każdego typu budynku – niezależnie od tego, czy jest to nowa inwestycja, czy remontowany dom/ mieszkanie.

Jeśli zależy Ci na znalezieniu drzwi wejściowych odpowiednio dobranych do wnętrza Twojego mieszkania/ domu, a jednocześnie o świetnych parametrach technicznych, to mamy dla Ciebie kilka propozycji drzwi zewnętrznych od polskiego producenta – firmy ERKADO:

model KELLA 1

– to drzwi stalowe idealne dla miłośników minimalizmu, o gładkiej i eleganckiej powierzchnia.

model BIENE 3

– to drzwi stalowe z nowoczesnymi, geometrycznymi zdobieniami dla tych, którzy szukają modernistycznych akcentów.

model P53 z serii MODERN

– to drzwi drewniane z przeszkleniami, które dodają lekkości.

model TREBUR 10

– to drzwi stalowe, łączące funkcjonalność i estetykę z pionowym przeszkleniem.

model P207 z serii MODERN

– to propozycja drzwi drewnianych w modnej czerni, podkreślającej nowoczesny styl.

Każdy z tych modeli oferuje współczynnik U na poziomie od 0,6 do 1.0 W/(m²·K), co czyni je jednym z najlepszych wyborów na rynku.

Odpowiedni współczynnik przenikalności cieplnej mają również drzwi innych polskich producentów, takich jak:

marka BLAS

– w asortymencie firmy dostępne są kolekcje ze zróżnicowanymi modelami. W kolekcji TUREN znajdziesz drzwi pełne z ościeżnicą aluminiową osiągające współczynnik U na poziomie 1,0 W/(m²·K). Z kolei w kolekcji PRESTON, dzięki zastosowaniu ościeżnicy thermo, współczynnik U wynosi 1,2 W/(m²·K).

marka Delta

– firma, odpowiadając na rosnące potrzeby klientów, oferuje drzwi energooszczędne z systemem ościeżnic drewniano-stalowych lub aluminiowych, takich jak Termo ODS i Termo ALU. Modele tej marki wyróżniają się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła U < 0,9 W/(m²·K), spełniając zarówno wysokie oczekiwania klientów i zapewniając doskonałą izolację termiczną

W naszej ofercie znajdziesz produkty, które sprostają nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom, zapewniając ciepło i bezpieczeństwo Twojego domu!

Drzwi wewnętrzne a izolacja cieplna

Chociaż współczynnik U dotyczy głównie drzwi zewnętrznych, warto również pamiętać o termoizolacyjności drzwi wewnętrznych. To szczególnie istotne w przypadku wyboru drzwi do nieogrzewanych pomieszczeń (lub ogrzewanych nieregularnie), takich jak garaże czy piwnice. Odpowiednio dobrane drzwi wewnętrzne mogą pomóc zatrzymać ciepło w tych pomieszczeniach gospodarczych, co dodatkowo wpłynie na obniżenie kosztów ogrzewania.

Podsumowanie

Wytrzymałe i estetyczne drzwi zewnętrzne to inwestycja na lata, która przekłada się na komfort życia Twój i Twoich bliskich i pomaga realnie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Wybierając drzwi wejściowe pamiętaj, aby zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, materiał wykonania oraz sposób montażu.

Decydując się na drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła, wybierasz rozwiązanie, które jest zgodne z aktualnymi regulacjami prawnymi (Warunkami Technicznymi), dzięki czemu możesz liczyć nie tylko na obniżenie rachunków, ale również na dofinansowanie z programów rządowych. Jeszcze do niedawna możliwe było skorzystanie z dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”, dlatego warto śledzić informacje o dostępnym wsparciu ze strony państwa.

Przede wszystkim jednak energooszczędne drzwi wejściowe o dobrej izolacji cieplnej, to inwestycja w przyszłość swojego domu i w ochronę środowiska.

Udostępnij wpis: